Projekt „KAPKA 21“ přinese do Královéhradeckého a Pardubického kraje
17,8 milionu Kč celkové podpory pro dosud nejrozsáhlejší regionální projekt environmentální / ekologické výchovy nazvaný „KAPKA 21 (Královéhradecký a Pardubický kraj: Agenda 21 pro každého (Síť informačních, poradenských a vzdělávacích center pro udržitelný život)“ *) získá v příštích dvou letech Královéhradecký a Pardubický kraj spolu s řadou vzdělávacích zařízení z evropských a státních zdrojů.
Podpora projektu rozvoje ekologické výchovy a informovanosti především dospělé veřejnosti s využitím financí ze státního rozpočtu a zejména z takzvaného Operačního programu rozvoje lidských zdrojů bude poskytnuta Ministerstvem životního prostředí České republiky.
Ve čtvrtek 15. prosince 2005 na Královéhradeckém kraji (v cca 10:30 hod.) podepíší představitelé ministerstva ŽP (mgr. Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů MŽP ČR) smlouvu s organizátorem projektu, kterým je Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER Horní Maršov, které je tzv. koordinátorem ekologické výchovy v Královéhradeckém kraji (ředitel RNDr. Jiří Kulich, nositel letošních cen v oblasti životního prostředí – Ceny Josefa Vavrouška a Ceny ministra životního prostředí za rok 2005).
„Bezprostředním cílem záměru, připraveného pro léta 2006–2007 je dotvoření krajských sítí zařízení, která poskytují služby ekologického vzdělávání a osvěty především dospělé veřejnosti, vedoucí k zodpovědnému jednání v duchu pravidel udržitelného rozvoje (Agendy 21) – včetně například veřejné správy, či podnikatelské sféry,“ vysvětluje ředitel střediska SEVER v Horním Maršově RNDr. Jiří Kulich a dodává, že projekt je postaven na široce založeném partnerství řady ekologicky činných subjektů, působících uvnitř evropského regionu soudržnosti Severovýchod, i navenek tohoto regionu.
„Protože se však Liberecký kraj rozhodl postupovat samostatně, je projekt zaměřen jen na 2 kraje – Královéhradecký a Pardubický. Zúčastní se ho celkem 11 partnerů, reprezentujících regionální samosprávu (2 kraje), potřeby podnikatelského sektoru (Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje), nevládní neziskové organizace (3 partneři), státní správu v oblasti ochrany přírody (Správa KRNAP), akademické instituce (Univerzita Hradec Králové) a celostátní sítě, na než regionální projekt navazuje (STEP – síť ekologických poraden, Pavučina – síť středisek ekologické výchovy, Nadace Partnerství). Na praktické realizaci se bude podílet asi 20 dalších organizací, působících v obou krajích v ekologické výchově,“ vypočítává Jiří Kulich.
„Projekt přinese například 310 000 Kč, z nichž Královéhradecký kraj uhradí část nákladů spojených se zahájením takzvaného „zeleného“, tj. ekologicky šetrného provozu Krajského úřadu v Hradci Králové,“ uvedl člen rady Královéhradeckého kraje MUDr,. Jiří Vambera, který je v kraji zodpovědný za životní prostředí.
„Projekt zajistí pevný a stabilní základ ekologické vzdělávací sítě a umožní i vytvoření několika pracovních míst, a jeho funkce rozhodně neskončí posledním prosincem 2007. Představujeme si, že dlouhodobě pro celé spektrum cílových skupin zůstanou zachovány všechny vzdělávací, informační a poradenské činnosti, tak, jak se rozvinou v průběhu projektu,“ míní Jiří Kulich.
(yb)
*) KAPKA 21 = Královéhradecký A Pardubický Kraj: Agenda 21 pro každého (Sít informačních,
poradenských a vzdělávacích center pro udržitelný život)
ZÁKLADNÍ FAKTOGRAFIE PROJEKTU:
„KAPKA 21 - Královéhradecký a Pardubický kraj: Agenda 21 pro každého (Sít informačních, poradenských a vzdělávacích center pro udržitelný život)“
Nositel (organizátor) projektu:
SEVER Horní Maršov (koordinátor EVVO Královéhradeckého kraje)
Oblast realizace: NUTS 2 Severovýchod (pouze Královéhradecký a Pardubický kraj)
Termín realizace: 01. 01. 2006 – 31. 12. 2007
Veřejné spolufinancování, celkem: 17 761 000 Kč
z toho
příspěvek ze strukturálních fondů EU: 13 320 750 Kč
příspěvek ze státního rozpočtu: 4 440 250 Kč
Stručný obsah projektu:
Cílem je udržitelný rozvoj obcí a regionu ve 2 krajích, jmenovitě prostřednictvím vzniku modelové komplexní krajské sítě pro environmentální/ekologické vzdělávání, výchovu a osvětu (dále jen EVVO), a to k naplnění krajských koncepcí EVVO v obou krajích:
a) stabilní síť služeb EVVO s kvalitními středisky v každém okrese, poskytujícími veřejnosti (vč. podnikatelské sféry) základní typy informačních, vzdělávacích a poradenských služeb;
b) využití potenciálu dalších kulturních, vzdělávacích a osvětových institucí, schopných poskytovat služby EVVO – např. knihovny, muzea, školy, školská zařízení, ale též neziskových organizací, obcí a podniků;
c) zajištění dostupnosti ekologických informací pro každého;
d) podpora role veřejné správy, jakožto příkladu šetrného chování vůči životnímu prostředí –vzdělávání pracovníků veřejné správy a příkladný provoz úřadů a veřejných institucí.
Partneři projektu:
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Ekocentrum PALETA Pardubice
Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje
Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta
Správa Krkonošského národního parku
Sdružení středisek ekologické výchovy Pavucina
Sít ekologických poraden - STEP
Nadace Partnerství (Brno)
Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Křižánky, Jičín
Spolupracující organizace, zejména:
- 3 správy CHKO
- Sdružení obcí Toulovcovy maštale
- Svazek obcí 1866
- Zoo Dvůr Králové/L.
- Centrum evropského projektování Hradec Králové
- Centrum rozvoje Česká Skalice
- A Rocha - křesťané chrání přírodu, Česká Skalice
- Str.environmentální vzd2lanosti RUCE Křinice
- Venkovské středisko ekologické výchovy INEX SDA Kostelecké Horky
- Muzeum přírody Český ráj Prachov
- Sdružení Renata
- ZO CSOP 44/16 Chrudim
- ZO CSOP 44/03 Novohradka, Proseč u Skutče