Příhraniční obce v hradeckém kraji mají obavy z nárůstu dopravy
(ČTK) - Více než 200 kilometrů dlouhou česko-polskou hranici na území Královéhradeckého kraji bude možné po 21. prosinci, kdy Česká republika vstoupí do takzvaného schengenského prostoru, překračovat téměř kdekoliv.
Výjimkou zůstanou některé chráněné lokality, například území Krkonošského národního parku či přírodní rezervace Bukačka na hřebeni Orlických hor, kde bude nadále možný pohyb pouze po značených turistických cestách. Zatímco někteří obyvatelé příhraničních obcí změnu vítají, jiní se obávají nárůstu automobilové dopravy v jejich obcích, zjistila v anketě ČTK.
"Po vstupu do schengenského prostoru nečekáme nějaký výrazný nárůst dopravy na hraničních přechodech a v příhraničních oblastech, samozřejmě jednáme s obcemi o možných řešeních, například omezení průjezdu kamionů v některých oblastech," řekl ČTK krajský radní Helmut Dohnálek.
Obavy z nárůstu dopravy mají například některé obce na Náchodsku. "Vstup do schengenského prostoru vítáme, ale chceme, aby obyvatelé a chalupáři nepřišli o klid a aby se tu pěstovala turistika bez aut. Navrhujeme zlatou střední cestu, na hranici by mohla být třeba závora na čipové karty," uvedl nedávno ve vydání MfD pro Královéhradecký kraj starosta Machova Jiří Krtička. O režimu na přechodu v Machově zatím není rozhodnuto. "Zda vstup do schengenského prostoru přinese navýšení dopravy, zatím neumím odhadnout, určitě by to však měl být přínos pro rozvoj turistického ruchu v příhraničních oblastech," řekla ČTK například starostka Police nad Metují na Náchodsku Ida Seidlmanová.
Omezení bude platit v Krkonoších, kterými prochází 52 kilometrů česko-polské hranice. Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) bude v první a druhé zóně povolen volný pohyb osob přes hranice pouze po vyznačených turistických stezkách. Tato omezení se týkají přibližně 28 kilometrů.
"Oproti stávajícímu stavu, kdy je možné státní hranice překročit pouze na několika málo oficiálních turistických hraničních přechodech, bude možné přejít z Čech do Polska, a naopak po všech značených turistických cestách," informoval ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Volný pohyb přes hranici nebude možný ani v národní přírodní rezervaci Bukačka na hřebeni Orlických hor. "I nadále bude možné procházet pouze po vyznačených turistických stezkách," řekl ČTK vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory Zdeněk Záliš.
Na území východních Čech pracuje nyní přibližně 545 policistů cizinecké policie, podle mluvčí hradeckého oblastního ředitelství cizinecké policie v Hradci Králové Ivany Ježkové nikdo z policistů po opuštění hraničních přechodů o práci nepřijde. "Místa najdou i na obvodních odděleních v příhraničních oblastech, kde byly v některých místech obavy o nárůst kriminality po otevření hranic," řekla Ježková. Cizinecká policie si ponechá pouze služebnu v Otovicích na Náchodsku, ostatní objekty nabídne Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) obcím či dalším subjektům.