Práce v Libčanech pokračují rychleji než se předpokládalo
Letošní mírná zima pomáhá výrazně urychlit práce, které od loňského dubna probíhají v nelegálním skladu v Libčanech na Královéhradecku. Nyní v libčanském skladu zbývá z původních více než šesti set tun asi 50 tun nebezpečných chemikálií. Ty by Libčany měly podle specialistů opustit do konce února.
Podle původních odhadů se mělo na zabezpečení skladu pracovat až do poloviny letošního roku. „Kromě počasí, které pokračování prací přálo, bylo možné rychle stabilizovat situaci v Libčanech také díky příspěvku, který na řešení situace v Libčanech uvolnilo ministerstvo financí po návštěvě bývalého ministra životního prostředí Petra J. Kalaše,“ řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík.
Po odchodu specialistů chce Královéhradecký kraj prověřit další možná rizika, která by mohl bývalý chemický areál pro okolí představovat. „Necháme si zpracovat analýzu rizik zamoření území a budov v areálu nelegálního skladiště toxických látek. Celé území by měli prověřit experti, kteří potvrdí, zda lidem v okolí nehrozí žádné riziko,“ uvedl radní Královéhradeckého kraje Jiří Vambera.
Po odvozu posledních tun nebezpečných látek zůstane v bývalé továrně neškodný odpad. „Jde o odpady méně nebezpečné, například prázdné původní nevyhovující znečištěné obaly - sudy, ze kterých jsme látky k odvozu přemístili do nových. Zůstane tam také poměrně velký objem olejových filtrů či různé neškodné vodní roztoky. Tyto materiály žádné větší riziko nepředstavují,“ řekl Tomáš Ondrůšek z firmy Dekonta.
Již koncem listopadu se odborné firmě podařilo identifikovat všechny nebezpečné látky. Náklady na vyřešení situace v Libčanech se odhadují na asi 30 milionů korun. 2 miliony uvolnil Královéhradecký kraj, 5 milionů korun vložilo město Hradec Králové, které je pro Libčany obcí s rozšířenou působností a práce tam nyní řídí. 21 milionů korun již uvolnilo ministerstvo financí.
Nelegální sklad nebezpečných látek se v Libčanech podařilo objevit vloni v dubnu po zásahu policie. Látky, které se v areálu umístěném nedaleko základní školy našly, označili odborníci za velké ohrožení životního prostředí i lidí v jeho okolí: vysoce hořlavé či výbušné chemikálie, těkavé látky s toxickými či žíravými párami nebo látky radioaktivní. Královéhradecký hejtman tam koncem dubna 2006 vyhlásil stav nebezpečí, díky kterému bylo možné začít okamžitě jednat.