Povodňová rizika na řece Labi zkoumá mezinárodní projekt LABEL
Projekt Label, nebo-li přizpůsobení lidské činnosti v povodí řeky Labe nebezpečí záplav, je mezinárodní projekt, který je financován z Operačního programu Nadnárodní spolupráce Střední Evropa z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Realizace projektu je naplánovaná od září 2008 do února 2012.
Do projektu je zapojeno celkem 20 partnerů z českých, německých a maďarských institucí složených z dotčených regionů povodí Labe, orgánů státní správy, samosprávy a odborných institucí. Hlavním partnerem projektu je Saské ministerstvo vnitra, z českých partnerů se do projektu zapojily kraje dotčené povodím Labe, Ministerstvo životního prostředí a státní podniky Povodí Labe a Vltavy.
Celkový rozpočet projektu je 4 275 680 eur. Na část projektu, kterou zajišťuje Královéhradecký kraj připadá 141 980 eur. Výše dotace je 3 364 526 eur, z toho je dotace pro Královéhradecký kraj 120 683 eur, to odpovídá 85 % procentům rozpočtu kraje na projekt.
„Cílem projektu je odpovědné a trvale udržitelné využívání povodí řeky Labe. Projekt se soustředí především na prevenci povodňových rizik, ochranu povodí a přizpůsobení změnám klimatu, perspektivu Labe jako vodní cesty, na rozvoj hospodářství a turismu a výměnu informací s ostatními evropskými institucemi,“ uvedl Jan Tippner, radní Královéhradeckého kraje s gescí životní prostředí a zemědělství.
Královéhradecký kraj jako jeden z partnerů má za cíl získat dostupné, případně snadno odvoditelné informace pro předběžné vyhodnocení povodňových rizik. Kraj zpracuje na konkrétním vytypovaném území povodí Orlice tzv. „Pilotní projekt“, který vyhodnotí možné nepříznivé účinky budoucích povodní na lidské zdraví, životní prostředí, kulturní dědictví a hospodářskou činnost. „Budou zmapovány a popsány objekty nacházející se v jednotlivých úrovních n-letých vod,“ sdělil radní Jan Tippner. V rámci projektu budou také z veškerých dostupných zdrojů popsány historické povodně. „Naším záměrem je zpracovat podklady pro tvorbu map ohrožení a map rizik na základě požadavků evropské směrnice o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik“, doplnil Tippner. Výsledky „Pilotního projektu“ tak budou sloužit pro zpracování map povodňového nebezpečí, map povodňových rizik a dalších plánů v oblasti povodňových rizik. Budou významným podkladem pro územní plánování na úrovni obcí a kraje.
V rámci projektu LABEL budou organizovány mezinárodní workshopy zaměřené na předání informací a zkušeností. Výsledky „Pilotního projektu“ budou představeny na semináři pro odbornou veřejnost a zpracovány do brožur, informačních a propagačních materiálů pro laickou i odbornou veřejnost.