Oslavy 5. výročí vstupu ČR do NATO

12. 3. 2004 Autor: Zuzana Kuchařová

V pátek 12. března 2004 se hejtman kraje Pavel Bradík zúčastnil slavnostního nástupu příslušníků Vojenské lékařské akademie J. E. Purkyně.

Při příležitosti oslav 5. výročí vstupu České republiky do NATO byli pamětními odznaky oceněni příslušníci Vojenské lékařské akademie, kterí působili v předchozích letech v zahraničních misích.

V projevu hejtmana kraje Pavla Bradíka zazněla tato slova:

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolte, abych poděkoval za vaše pozvání k dnešnímu slavnostnímu setkání. Jsem upřímně přesvědčen, že je skutečně co si připomínat a co slavit. Pevné zakotvení naší republiky ve strukturách Severoatlantické aliance a z toho vyplývající záruky demokracie, záruky bezpečnosti a pocitu jistoty - to vše jsou pro mnohé z nás okolnosti stále ještě nesamozřejmé.

Dobře si vzpomínám, jak výjimečné emoce jsem prožíval před pěti lety - v okamžiku našeho vstupu do NATO. Pro mou generaci to bylo cosi do té doby nemyslitelného a nepředstavitelného.

Ale uplynulo pět let - a snad si dnes ti, kteří tvrdili, že NATO je jen zbytečné provizórium, uvědomují, jak historicky důležitý krok jsme tehdy učinili.

Už nejde pouze o prevenci a ochranu před nestabilitou na východě, která nás tolik zneklidňovala po roce 1989. Po 11. září 2001 přibyla nová, bohužel velmi reálná hrozba islámského extremismu a světového terorismu vůbec. Termín „bezprostřední nebezpečí“ dramaticky mění požadavky na obranu západních hodnot.

Při vší sympatii a úctě k rozšiřování Evropské unie myšlenka evropské superarmády není, myslím, právě nejšťastnější. Její uskutečnění by mohlo znamenat nesmyslné mrhání penězi, energií a ve svém důsledku zpřetrhání transatlantických vazeb. Ať se nám to líbí nebo ne, NATO je dnes jediným „světovým policistou“ a není kandidáta, který by mohl zaujmout jeho místo. Při troše zdravého rozumu je zřejmé, že cokoli jej oslabuje, oslabuje také stabilitu a mír v Evropě. Páté výročí našeho vstupu do NATO je dobrým podnětem k podobným úvahám.

Myslím, že není náhoda, že se mezi prvními z bývalého sovětského bloku staly jeho plnoprávnými členy právě tři země: Česká republika, Polsko a Maďarsko. Tři země, které měly velmi podobné historické osudy a zkušenosti. Dovolte, abych připomněl anekdotu, která u nás živě kolovala v roce 1980, v období nástupu Solidarity v Polsku.

Dohadují se příslušníci různých národů, jak často jezdí za hranice. Nakonec říká Rus: „Já jezdím tak jednou za dvanáct let. V padesátém šestém jsem byl v Budapešti, v šedesátém osmém v Praze a letos bych měl jet do Varšavy. Ale nevím, jestli mě pustí, protože jsem byl loni mimořádně v Afghanistánu.“

Ano, je to jen anekdota. Ale mohu ty mladší z vás ujistit, že nám při ní šel mráz po zádech. Také proto, aby tato anekdota navždy zůstala už jen vtipnou - byť poněkud hořkou nadsázkou. Je dobře, že máme co slavit. Slavme tedy.

Soubory ke stažení

  • 5 (jpg, 16 kB, 16.3.2004)

    Výstava v prostorách VLA JEP.

  • 4 (jpg, 14 kB, 16.3.2004)

    Záběr z aktu vyznamenávání.

  • 3 (jpg, 14 kB, 16.3.2004)

    K vojákům promluvil také hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

  • 2 (jpg, 18 kB, 16.3.2004)

    Pohled na účastníky v sále.

  • 1 (jpg, 16 kB, 16.3.2004)

    Čestné předsednictvo.