Odborník varuje: v Libčanech stále hrozí velké nebezpečí

28. 6. 2006 Autor: Petr Vinklář

Nebezpečné látky uložené v areálu bývalé továrny Vertex v Libčanech na Královéhradecku jsou přímým nebezpečím pro blízké okolí. Vyplývá to z předběžných výsledků studie profesora Pavla Danihelky z Fakulty bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě, který nelegální sklad navštívil.

„Sklad v Libčanech je stále významným zdrojem rizika ohrožujícího své okolí v rozsahu minimálně několik set metrů. Tento stav potrvá nejméně až do doby, než budou „uskladněné“ chemikálie vytříděny a fyzicky odděleny vzájemně nekompatibilní,“ uvedl mimo jiné ve své zprávě Danihelka.

V Libčanech se již podařilo vytřídit či částečně odvézt na náklady města Hradec Králové (5 milionů korun) a Královéhradeckého kraje (2,5 milionu korun) asi třetinu všech látek. Pomoci však musí také stát, na který se již obrátil kraj i krajské město.

„V Libčanech se stále jedná o obrovský problém, jehož řešení přerůstá hranice a možnosti krajského města i kraje. Urychleně je třeba zajistit lidem v Libčanech bezpečí. Odstranit celý nelegální sklad a s ním i ohromné riziko, které vzniklo kriminální činností, musí pomoci jednoznačně také stát. Kraj a město nemají možnosti zjednat v této věci neprodlenou nápravu,“ řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík na dnešním jednání krizového štábu, který narychlo svolal.

Po dnešním jednání požádají královéhradecký hejtman společně s královéhradeckým primátorem Otakarem Divíškem armádu, aby pomohla při likvidaci libčanského nepovoleného skladu. Zároveň kraj a hradecký magistrát požádají o prostředky z havarijního fondu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

„Náklady na zajištění úplného bezpečí v Libčanech se odhadují na desítky milionů korun. Z tohoto fondu by bylo možné čerpat kolem deseti milionů korun v poměrně krátké době. Zároveň chceme, aby nám stejně jako ve Chvaleticích, pomohla vojenská chemická jednotka. Pomoc v takto závažné situaci je třeba hledat ve více zdrojích,“ uvedl královéhradecký primátor.

„Obyvatele Libčan není možné hodit přes palubu, je třeba se postarat o jejich bezpečí,“ doplnil Jiří Vambera, odpovědný za životní prostředí.

Podle náměstkyně královéhradeckého primátora Pavly Finfrlové není naše legislativa připravena na situaci, jaké dnes čelí samosprávy v Libčanech.

„Extrémní riziko, které ohrozí obyvatele, nezpůsobují jen například povodně: v Libčanech vzniklo kriminální činností, jejímž výsledkem je nyní obrovské nebezpečí pro tamní obyvatele a životní prostředí,“ uvedla na dnešním jednání náměstkyně primátora.

Královéhradecký hejtman chce zítra na ambasádě USA jednat také o možnostech zapůjčení speciálního špičkového přístroje, který umožňuje bleskovou identifikaci a analýzu chemických látek. „Tento přístroj používá americká armáda a nás na jeho možnosti upozornil děkan královéhradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Roman Prymula,“ řekl Bradík.

V pátek 30. června v 10 hodin se v jídelně Základní školy v Libčanech uskuteční tisková konference, na které budou zástupci obce, města, kraje či specializované firmy informovat o aktuální situaci na libčanské skládce.

K objevení nebezpečných látek v areálu bývalé továrny v Libčanech došlo po pátrání a zásahu policie, která sledovala a pozatýkala osoby podezřelé z trestné činnosti. Specialisté na místě dosud stále zabezpečují a inventarizují chemické látky uložené v libčanském areálu.