Odborníci budou diskutovat o šlechtických sídlech a cestovním ruchu
Královéhradecký kraj se může pyšnit řadou památek. Stačí jmenovat jen namátkou: zámek v Opočně, Náchodě, Hrádek u Nechanic, Častolovice, Doudleby, hrady Potštějn, Pecka, Kost. Všechny zažívají v turistické sezóně rušné dny a jejich branami projdou tisíce návštěvníků. Opravy a provoz památek i organizace turistiky v nich ale vyžadují velké úsilí. O všech těchto aspektech budou ve dnech 18. a 19. března diskutovat zástupci známých šlechtických rodů, odborníci na cestovní ruch i veřejnost v hradeckém Aldisu na konferenci „Šlechtická sídla a cestovní ruch - hrady, zámky, erby“.
„Hrady, zámky a tvrze jsou významným lákadlem pro celou řadu turistů z domova i zahraničí. Zajištění jejich údržby a smysluplného využití je pro dnešní vlastníky často nesplnitelný úkol. Hledání inspirace, jak se s touto problematikou vypořádat, je i jedním z hlavních cílů této konference,“ řekl Helmut Dohnálek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje.
Záštitu nad akcí převzal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Partnery konference jsou Dolnoslezské vojvodství, Opolské vojvodství, Asociace majitelů hradů a zámků, Národní památkový ústav, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Pozvání přijali rovněž hosté z partnerského regionu Královéhradeckého kraje – Banskobystrického samosprávného kraje.
Například za Asociaci majitelů hradů a zámků vystoupí prezidentka asociace paní Jana Germenis- Hildprandt, dále majitelé zámků – Franziska Diana Sternberg– Phipps z Častolovic, Vladimír Lažanský z Chyší, zástupce Colloredo- Mansfeldů Pavel Krejcárek z Dobříše, manželé Nováčkovi z Potštejna nebo majitelé zámku Staré Hrady, manželé Sukovi.
„Jedním z klíčových témat konference, která se koná za finančního přispění z Evropského fondu pro mezinárodní rozvoj, bude úloha majitelů šlechtických sídel v cestovním ruchu. Cenné bude zprostředkování jejich zkušeností při tvorbě nabídky pro všechny generační skupiny návštěvníků, ale zejména pro rodiny s dětmi, dále zkušenosti při tvorbě marketingových záměrů a získávání finančních prostředků na provoz a využití zámeckých objektů či zkušenosti s obnovou nebo rekonstrukcí včetně spolupráce v rámci regionů a jednotlivých sdružení,“ uvedl Jiří Skalický, ředitel Revitalizace Kuks, o.p.s.
Další informace je možné najít na internetových stránkách www.revitalizacekuks.cz.