Obce plánují využití odpadu z kosení luk a těžby dřeva

1. 9. 2008 Autor: Jiří Hošna

Snížit v domácnostech a menších podnicích množství spalovaného uhlí, vyrábět tepelnou a elektrickou energii z biomasy, a zlepšit tak v Krkonoších životní prostředí. To je jeden z cílů, který si klade pilotní projekt na využití biomasy, k jehož vzniku daly podnět obce z Trutnovska a Východních Krkonoš. Podle studie proveditelnosti je možné využít usušenou trávu z městských, obecních pozemků a z horských luk či odpad, který vzniká po těžbě dřeva. Krajští radní doporučili zastupitelstvu, aby schválilo studii na využití biomasy jako obnovitelného zdroje energie, kterou si nechal Královéhradecký kraj zpracovat.

Ministerstvo životního prostředí ke studii již vydalo souhlasné stanovisko. „Díky poznatkům studie se již v současné době zpracovávají dva projekty na vybudování zpracovatelských linek na biomasu – v Trutnově a v Bartošovicích v Orlických horách. Další projekty se připravují ve Velké Úpě, Vrchlabí a Dolních Albeřicích,“ řekl Jiří Vambera, radní Královéhradeckého kraje, odpovědný za oblast životního prostředí a zemědělství.

V Trutnově bude linka na zpracování biomasy, výrobna paliva z biomasy a výrobna kompostu, v Bartošovicích v Orlických horách vznikne peletizační linka a kotelna na paliva z biomasy. Oba projekty uspěly v grantovém řízení Podpora zpracování realizačních projektů na využití energie z obnovitelných zdrojů, které letos vypsal Královéhradecký kraj.

Pokud dotaci schválí zářijové zastupitelstvo, dostane trutnovský projekt společnosti G-eko biomasa, s.r.o. 344 tisíc korun na zpracování projektové dokumentace. Subjekt BioTop, který by chtěl otevřít linku v Bartošovicích, již obdržel dotaci ve výši 634 tisíc korun. Je rovněž určená na zpracování projektové dokumentace či tepelné audity. Stavba obou závodů by se mohla začít realizovat v letech 2009 až 2011.

Provozy budou biomasu zpracovávat na produkty, které budou moci využít domácnosti i podniky. Půjde zejména o dřevní štěpku, ale i pelety, peletky či polena. „S odbytem výrobků z biomasy by neměl být při stále rostoucích cenách energie zásadní problém,“ domnívá se Vambera. Dodal, že další podpora ze strany kraje při vzniku obdobných projektů se jeví jako potřebná i v dalších letech.

Lidé i firmy by díky tomu mohly upustit od spalování uhlí, čímž by se snížily emise i množství popela, který obsahuje těžké kovy, síru a jiné látky, které poškozují životní prostředí. Zpracování biomasy by řešilo částečně i problémy s odpadem, který vzniká při údržbě zeleně ve městech a obcích, při údržbě luk v horských a podhorských oblastech a zbylou dřevní hmotu po těžbě v lesích.