Občanské sdružení Orion uspělo v celostátní soutěži s projektem „Klíčem k handicapu“
Rychnovské Občanské sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem Orion obsadilo v celostátní soutěži Dobrá rada nad zlato třetí místo s projektem „Klíč k handicapu“. Sdružení se letos prosadilo v konkurenci dalších pětatřiceti účastníků tohoto klání a zopakovalo tím svůj úspěch z roku 2007.
Projekt „Klíč k handicapu“ je určen dětem a mladým lidem s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením, jejich rodičům a pracovníkům působícím v oblasti výchovy a vzdělávání dětí s postižením. Cílem projektu je nabídnout zúčastněným komplexní pomoc při podpoře vzdělávání dětí s handicapem a jejich úspěšnému začlenění do společnosti.
„Děti s postižením, jejich rodiče a asistenti společně hledají „klíč k handicapu“ dítěte, kterým otevřou dveře k dalšímu vzdělávání dítěte s handicapem a následně kvalitnímu a plnohodnotnému životu dospělé osoby se zdravotním postižením,“ řekla předsedkyně sdružení Ilona Mikušová.
V rámci projektu za zhruba 16 milionů korun, spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem, děti s postižením absolvují počítačový kurz, naučí se pracovat se speciálními programy, mají možnost využívat individuální terapie EEG Biofeedback. Pro rodiče jsou připraveny motivační a adaptační kurzy, jejichž cílem je pomoci vyrovnat se nejen s problémy, které s sebou nesou speciální vzdělávací potřeby dítěte s postižením, ale s celkovou psychickou zátěží s péčí o dítě spojenou. Aby mohli rodiče lépe pomoci svému dítěte se školní přípravou a rozšířit své dovednosti, mohou i oni navštěvovat kurzy práce s počítačem či absolvovat výuku cizích jazyků.
Pro pracovníky působící v oblasti vzdělávání a asistenčních služeb je určen kurz Profesionál, který zahrnuje odborné přednášky vztahující se k této problematice. Z projektu je rovněž financována asistence poskytovaná dětem se zdravotním postižením v předškolních a školních zařízeních a při odpoledních vzdělávacích aktivitách a zajištění speciální dopravy na tyto aktivity.
„Důležitou součástí projektu je také vytvoření metodiky „Klíč k handicapu“ a instruktážního dokumentárního filmu, které mají ověřit význam komplexního působení na děti se speciálními vzdělávacími potřebami, celou jejich rodinu a profesionály, kteří se dětem věnují. Metodika bude kromě doporučených postupů při výchově a vzdělávání dětí se zdravotním postižením obsahovat také případy některých rodin, sloužících jako příklady dobré praxe,“ dodala předsedkyně Ilona Mikušová.
Výsledky soutěže Dobrá rada nad zlato je možné najít na portálu www.topregion.cz. Vítězové převzali ocenění 25. Listopadu v rámci konference Šance vzdělávacích institucí v období ekonomické recese pořádané Asociací institucí vzdělávání dospělých ČR.