NUTS II Severovýchod se představil v Bruselu
Ve dnech 13. až 15. dubna 2005 se v Pražském domě v Bruselu uskutečnila prezentace regionu soudržnosti NUTS II Severovýchod. Na společném vystoupení a představení projektů, ucházejících se o finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie, se sešly tři kraje sdružené v NUTS II Severovýchod – Královéhradecký, Pardubický a Liberecký.
Jednalo se nejen o první akci, na níž kraje společně a jednotně vystoupily vůči evropským institucím, ale i o první českou prezentaci v Bruselu, na níž se nepředstavoval pouze jednotlivý kraj, ale NUTS II Severovýchod jako celek. Význam akce podpořili svou účastí hejtmané Pavel Bradík, Michal Rabas a Petr Skokan a dalších patnáct radních ze všech tří krajů. Dalšími zástupci Královéhradeckého kraje byli náměstci hejtmana Helmut Dohnálek, Rostislav Všetečka, Petr Kuřík a členové rady Tomáš Šubert a Zdeněk Kraus.
Slavnostního zahájení prezentace se osobně zúčastnili eurokomisař Vladimír Špidla, zastupující Evropskou komisi, viceguvernér Evropské investiční banky Ivan Pilip, poradkyně prezidenta Evropské komise Ane Martinho. Recepci navštívilo na 130 pozvaných hostí.
"Od této akce si slibujeme, že lidé, rozhodující o rozdělování zdrojů z jednotlivých projektů Evropské unie v příštím plánovacím období na roky 2006 až 2013 budou vědět, že NUTS II Severovýchod existuje, kde leží, jaké má problémy a jaké přednosti. Aby získali představu na jaké konkrétní projekty mají být peníze použity," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Ing. Pavel Bradík.
Smyslem akce ale nebylo podle hejtmana pouze dát o sobě vědět. Dalším úkolem bylo například setkání s Čechy působícími v Bruselu v různých evropských institucích s cílem posílit vzájemné vazby. Pozvání přijala také řada zástupců regionů z jiných zemí Evropské unie, zastoupených v Bruselu. Navázání takových kontaktů je významné zejména z toho titulu, že Unie prostřednictvím svých programů klade důraz na regionální spolupráci přesahující hranice jednotlivých zemí.
Jádrem vlastní prezentace byly čtyři tematicky zaměřené workshopy v gesci jednotlivých krajů. Zatímco Pardubice se věnovaly tématu "Investiční prostředí" a "Doprava a úvěrování EIB" (Evropská investiční banka) a Liberec "Vzdělávání, výzkum a vývoj", Veronika Mikešová z Centra evropského projektování (příspěvková organizace Královéhradeckého kraje) vystoupila na téma "Cestovní ruch a životní prostředí". Ve zhruba půlhodinovém projevu představila konkrétní projekty ze všech tří krajů: Odpad elektrárny Opatovice nad Labem, Čisté řeky Labe, Cidlina a Úpa, Zemědělské konzultační centrum Liberec a Zámecký pivovar Litomyšl. Z projektů Královéhradeckého kraje byl prezentován také projekt Krkonoše lyžařský běžkařský ráj a Jizerská magistrála za Liberecký kraj. Poté následovala neformální diskuse s představiteli kraje i pracovníky zodpovědnými za konkrétní témata, řešená projekty jednotlivých krajů.
Součástí programu politické reprezentace krajů bylo také setkání s Pascalem Boijmansem z DG Regio – generálního ředitelství pro regionální politiku, odpovědným za mj. Českou republiku. Jednání mělo dvě volně navazující části. V první byl hodnocen stav a vývoj současného plánovacího období pro roky 2004 až 2006, zejména s poukazem na stížnosti regionů na problematické nastavení podmínek čerpání evropských dotací. "V druhé polovině rozhovoru jsme se věnovali následujícímu plánovacímu období od roku 2007, pro který Asociace krajů trvá na samostatných Region operation programs (ROP) pro každý ze sedmi NUTSů. Dosud totiž existoval jediný - společný pro celou Českou republiku. Samozřejmě jsme si vědomi, že tento nový způsob znamená i nutnost aktivnějšího a odpovědnějšího přístup u regionů, včetně samostatných jednání a vyjednávání přímo v Bruselu," řekl Ing. Rostislav Všetečka, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje a člen předsednictva NUTS II Severovýchod.
Proběhnuvší prezentace je předzvěstí budoucího způsobu získávání prostředků z evropských strukturálních fondů. Bez takto aktivního chování bude úspěšnost žadatelů o poskytnutí dotací složitější. "Rádi bychom obdobnou akci zopakovali. Na rozdíl od této zahajovací prezentace by se již jednalo o úžeji zaměřené workshopy, rozebírající konkrétní odborná témata," dodal Ing. Rostislav Všetečka.