Novodobou křížovou cestu si dnes přišly prohlédnout stovky lidí

4. 10. 2008 Autor: Petr Vinklář

Zhruba pět stovek lidí dnes využilo slunečného počasí a přišlo si k Novému lesu nedaleko Stanovic poblíž Kuksu prohlédnout novodobou křížovou cestu, kterou tam otevřel Královéhradecký kraj. Sochařskou galerii pod širým nebem tvoří patnáct sochařských zastavení, jejímiž autory je patnáct předních českých sochařů. Vznik a zpřístupnění novodobé křížové cesty je prvním krokem k oživení barokního komplexu Kuks.

Ztvárnit v blízkosti Kuksu novodobou křížovou cestu volně inspirovanou Kalvárií žirečských jezuitů a hraběte Františka Antonína Šporka se před čtyřmi lety rozhodl sochař Vladimír Preclík a jeho myšlenku nadšeně ji tehdy přivítal královéhradecký hejtman Pavel Bradík.

„Odvahu pustit se do tak velkého úkolu mi dodal pan biskup Dominik Duka. Příběh utrpení a nadějí člověka je vlastně příběhem současného člověka. On totiž každý z nás si v sobě nese svým životem vlastní křížovou cestu - a bez naděje se nikdo z nás neobejde,“ popsal své rozhodnutí před časem Vladimír Preclík.

Vznik uměleckého cyklu finančně podpořil Královéhradecký kraj: krajští zastupitelé postupně uvolnili na tyto účely půldruhého milionu korun. „Jsem si jist, že tato podpora vychází mimo jiné z vědomí, že je dobré, ba nutné uvědomovat si křesťanské kořeny a křesťanské hodnoty naší západoevropské civilizace. Je symbolické, že slavnostní uvedení Příběhu utrpení a nadějí člověka se uskuteční právě v těchto dnech, kdy hlavní partneři projektu revitalizace Kuksu podepsali smlouvu zaručující její uskutečnění. Jsem přesvědčen, že cyklus patnácti sochařských zastavení zůstane citlivou stopou dnešního člověka v této úžasné krajině, která odnepaměti vybízí k meditaci, ale i k přemýšlivému dialogu s uměním,“ řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík.

Myšlenku vytvořit legendární téma křížové cesty neliturgicky, jako metaforu putování člověka 21. stoletím, podpořili vedle královéhradeckého hejtmana také přední znalci umění – profesoři Pavel Preiss a Mojmír Horyna. Po náhlém odchodu Vladimíra Preclíka přijal záštitu nad nedokončeným projektem ministr kultury Václav Jehlička.

Se závěrečnými pracemi se bude moci veřejnost seznámit prostřednictvím filmového záznamu režiséra a dokumentaristy Pavla Štingla.

Sochařský cyklus Příběh nadějí a utrpení člověka tvoří: (názvy jednotlivých plastik a jejich autoři)
Daniel Klose /Zvěstování/, Stanislav Hanzík /Rouška Veroniky/, Vojtěch Adamec /Zázrak nanebevstoupení/, Ellen Jilemnická /Trnová koruna/, Vladimír Preclík /Katedrála prosby/, Jan Koblasa /Svatá rodina/, Ivan Jilemnický /Světlo v temnotách/, Jan Hendrych /Vykoupení/, Marius Kotrba //Pieta/, Václav Fiala /Slza/, Čestmír Mudruňka /Krajina kříže/, Michal Šarše /Hledač/, Jiří Marek /Lásky bolest/, Jaromíra Němcová /Brána naděje/, Jiří Kačer /Obelisk/