Němci, Poláci a tři české kraje chtějí zlepšit spolupráci

17. 2. 2006 Autor: Imrich Dioszegi

Sasko, polské Dolnoslezské vojvodství, Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj prohloubí a zlepší třístrannou přeshraniční spolupráci. Zástupci všech regionů se na tom dohodli dnes na první společné schůzce v Žitavě. Jednota v plánování rozvoje společného prostoru má podle nich posílit konkurenceschopnost oblasti v Evropské unii.

"Dříve patřil tento region k nejschopnějším oblastem Evropy, na tuto tradici chceme navázat. Výhodou je naše centrální poloha. Máme blízko na západ i na východ," řekl saský premiér Georg Milbrandt. Hlubší vzájemné kontakty se podle něj dotknou hospodářství, životního prostředí, územního rozvoje i turistiky.

"Šance, které nabízí vzájemná kooperace, již vyzkoušela řada podnikatelů," poznamenal Milbrandt. Spolupráci regionů má koordinovat nově zřízené grémium, které vytvoří platformu pro odbourání bariér v různých správních strukturách.

"Zatím fungují hlavně dvoustranné vztahy, v rámci Evropy je ale třeba vytvářet větší celky, které budou mít stejné cíle," řekl ČTK vedoucí odboru evropského územního plánování saského ministerstva vnitra Edgar Trawnicek. Podle něj je třeba nejprve zlepšit komunikaci mezi úřady a potom i mezi obyčejnými lidmi. Na česko-polsko-německé hranici jsou úzké kontakty mezi městy přímo na hranici - Hrádkem nad Nisou, Žitavou a Bogatynií, které tvoří takzvaný malý trojúhelník. Slušné výsledky vykazuje i patnáctiletá spolupráce v euroregionu Nisa. Dnešní schůzka vytvořila podle Trawnicka předpoklady pro jednotnost ještě většího územního celku.

Maršál Dolnoslezského vojvodství Pawel Wróblewski se domnívá, že je třeba najít společné prvky a z nich v rámci EU profitovat. Také čeští hejtmani se shodují, že jde o užitečný a nutný krok. Liberecký hejtman Petr Skokan dodal, že přeshraniční spolupráce tvoří základní prvek evropské integrace a její úspěch předurčuje i úspěch celého evropského projektu.

Liberecký kraj má již oficiální dohodu o spolupráci se saským vládním úřadem v Drážďanech i s Dolnoslezským vojvodstvím. Zapojil se také do přeshraničního projektu na záchranu zdejšího tradičního domovního fondu, takzvaných podstávkových domů. Liberecko pracuje i na projektu dopravního propojení regiotram Nisa a se zahraničními partnery spolupracuje při otevírání nových hraničních přechodů. Právě dostupné dopravní spojení je podle královéhradeckého hejtmana Pavla Bradíka základním předpokladem spolupráce.

ŽITAVA (Německo) 16. února (zvláštní zpravodajka ČTK)

zdroj: ČTK

Soubory ke stažení

  • 4 (jpg, 25 kB, 17.2.2006)

    Královéhradecký hejtman Pavel Bradík se ve čtvrtek 16. února setkal s předsedou vlády Saska, maršálkem a vojvodou Dolního Slezska a zástupci Libereckého a Pardubického kraje v saské Žitavě.

  • 3 (jpg, 22 kB, 17.2.2006)

  • 2 (jpg, 23 kB, 17.2.2006)

  • 1 (jpg, 22 kB, 17.2.2006)