Největší úspěch českých studentů

26. 4. 2010

Nečekaný úspěch v historii celé soutěže EUSO se podařil našim studentům v Goteborgu, kde právě skončil 8. ročník soutěže EUSO (Přírodovědné olympiády zemí Evropské Unie), na kterém naši studenti obhájili loňské vítězství a stali se tak po druhé za sebou absolutními vítězi soutěže (poprvé v roce 2009 v Murcii, podruhé letos).

Přírodovědná olympiáda zemí Evropské Unie byla založena v roce 2002 (dr. Michaelem Cottrem z Dublin City University, který přišel s návrhem uspořádat mezinárodní týmovou soutěž pro studenty ze zemí EU. Olympiáda je koncipována jako multidisciplinární doplňující jednooborové mezinárodní olympiády a je určena pro nadané studenty ze zemí EU do 17 let. První ročník soutěže se konal v roce 2003 v Dublinu.

Letošního 8. ročníku soutěže, který probíhal na Univerzitě Goteborg ve dnech 11.4. - 17.4. se účastnilo celkem 21 zemí, které vyslaly 42 týmů. Česká republika se zúčastnila soutěže počtvrté. V prvním roce své účasti získala dvě bronzové medaile, ve druhém roce dvě stříbrné, vloni se české výpravě podařilo dosáhnout mimořádného úspěchu- celkového absolutního vítězství (a tedy samozřejmě zlaté medaile) a další stříbrné medaile.

V letošním roce se podařilo loňský úspěch obhájit - což se zatím žádnému týmu v krátké historii EUSO nepodařilo. Mimořádné je na letošním úspěchu to, že absolutního vítězství dosáhl tým ve zcela odlišném složení než v loňském roce - Česká republika se tak v posledních dvou letech může pochlubit šesti mimořádnými vědeckými nadějemi, které se mohou pyšnit absolutním vítězstvím v této prestižní evropské soutěži.

Většina zúčastněných zemí vysílá na EUSO studenty nejvyššího možného věku tedy 17 let, v České republice probíhá výběr účastníků na základě úspěšnosti v předmětových olympiádách (fyzikální, chemické a biologické). Během přípravného a výběrového kursu, který se uskutečnil měsíc před soutěží na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a jednodenního fyzikálního soustředění na Katedře fyziky Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové nejlepších výsledků dosáhli a byli nominováni: Stanislav Fořt, Ondřej Hák a Lenka Čurnová, Eva Vojáčková, Lubomír Grund a František Petrouš. Vítězné týmy pracovaly v následujícím složení:

Tým A - stříbrné medaile

  • Stanislav Fořt (Gymnázium P.de Coubertena, Tábor)
  • Ondřej Hák (Gymnázium a SOŠ Hořice v Podkrkonoší)
  • Lenka Čurnová (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice)

Tým B - zlatá medaile a pohár pro absolutního vítěze:

  • Lubomír Grund (Gymnázium Zábřeh)
  • Franišek Petrouš (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice)
  • Eva Vojáčková (Městské víceleté gymnázium Klobouky u Brna)

Z pohledu podílu regionů a jednotlivých škol je na letošním úspěchu mimořádná dvojnásobná účast studentů z Gymnázia Jírovcova (Lenka Čurnová a František Petrouš), což prokazuje velice vysokou kvalitu této školy, dlouhodobě úspěšně rozvíjející přírodovědné talenty a pravidelně dosahující skvělých výsledků na mezinárodní úrovni.

Jako vedoucí týmu České republiky, překladatelé soutěžních úloh a členové mezinárodní jury se soutěže zúčastnili doc. RNDr. Jan Černý, PhD. (UK v Praze, Přírodovědecká fakulta), RNDr. Jan Kříž, PhD. (Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta). Prof. Ing. Karel Ventura, CSc. (Univerzita Pardubice, Fakulta chemickotechnologická) a Ing. Jana Ševcová (Národní institut dětí a mládeže MŠMT).

Vzhledem k mimořádnému úspěchu v loňském roce a aktuálnímu předsednictví EU Českou republikou jsme byli v roce 2009 požádáni předsedou a zakladatelem soutěže Michaelem Cotterem o pořádání EUSO v roce 2011. Tuto nabídku jsme přijali jako výzvu uspořádat v České republice unikátní akci podporující přírodovědné vzdělání, kritické myšlení a obecně povědomí o důležitosti vědy pro rozvoj společnosti. V loňském a letošním roce se nám podařilo získat pro uskutečnění této akce formální záštitu MŠMT a důležitou podporu ze strany tří zúčastněných univerzit (UK v Praze, UHK v Hradci Králové a UPa v Pardubicích) a Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Teď je před námi to nejdůležitější – připravit kvalitní úlohy, celou akci zorganizovat a zajistit její financování. Snad bude letošní obhájení absolutního vítězství v této soutěži dobrým argumentem pro všechny zúčastněné, že prostředky věnované do rozvoje mimořádných talentů jsou návratnou investicí, která v dlouhodobém časovém horizontu zvýší konkurenceschopnost naší země i celého evropského regionu.