Nebojte se krajských úředníků, vzkázali tajní kontroloři

13. 4. 2007 Autor: Imrich Dioszegi

Nebojte se vyrazit na Krajský úřad Královéhradeckého kraje: většina jeho zaměstnanců se na vás bude při vyřizování vašich věcí usmívat a když na krajský úřad zavoláte, telefon by neměl v kancelářích vyzvánět dlouho než jej někdo zvedne. Vyplývá to z výsledků přísně tajného hodnocení chování či vystupování zaměstnanců královéhradeckého krajského úřadu. Tajní „kontroloři“ zkoušeli zaměstnance kraje během celého loňského roku.

Najatí „žadatelé“ testovali zaměstnance v situacích, které by měli úředníci a další zaměstnanci umět běžně řešit. Přitom pozorovali, zda jsou lidé z úřadu zdvořilí, umí vyřešit jejich problém případně je pošlou za správným člověkem, který jim bude umět pomoci.

Výzkum probíhal v přísném utajení, o jeho průběhu věděla pouze ředitelka úřadu a královéhradecký hejtman Pavel Bradík.

„Chceme, aby zaměstnanci úřadu sloužili lidem co nejlépe: pouze odbornost dnes zdaleka nestačí. Najatí „herci“ mohli nejlépe zjistit, jak se občané při kontaktu s našimi lidmi cítí. Ukázalo se, že spoustu věcí je třeba vylepšit. Celkově nás výsledek výzkumu velmi příjemně překvapil,“ řekla ředitelka krajského úřadu Ivana Křečková.

Tajní žadatelé se například ptali, kde by mohli získat podrobnosti o veřejných zakázkách, zda běžně přispívat do krajského zpravodaje či kde jsou v kraji parcely vhodné pro stavbu rodinného domku.

Průzkum probíhal ve dvou kolech. Celkem proběhlo přes 400 kontaktů, ve kterých byli zaměstnanci krajského úřadu hodnoceni. Někteří tak čelili zkoušení více než jednou.

„Hodnotila se formulace pozdravu, soustředěnost při vyřizování dotazu, přímý pohled či výraz tváře zaměstnance při řešení problému občana. Test se zaměřil také na ohleduplnost, zdvořilost či nekonfliktnost. Zaměstnanci odborů úřadu při hodnocení těchto kritérií neklesli pod 70 procent. Často však podle výsledků testu vyřešili problém lépe než na 90 procent,“ upřesnila ředitelka Ivana Křečková.

Kromě přímého kontaktu s úředníky se testovaly také reakce při telefonickém spojení. Při telefonickém kontaktu by měl volající přesně vědět s kým mluví a z jaké části úřadu je. Měl by dostat odpovědi, které maximálně odpoví na jeho dotaz. Při telefonických testech se mimo jiné sledovalo kolikrát telefon zazvoní, než jej někdo na úřadu zvedne: nejčastěji telefon na krajském úřadě zazvoní nejvýš dvakrát.