Návštěvníci pivovaru uvidí i půl tisíciletí starou baštu
Již před více než pěti sty lety chránilo Hradec Králové mohutné opevnění složené ze tří linií a zpevněné mnoha věžemi a baštami. Část jedné z nich, baštu tzv. parkánové hradby ze 16. století, kterou objevili při rekonstrukci bývalého královéhradeckého pivovaru archeologové, uvidí i návštěvníci Regiocentra Nový pivovar po jeho otevření. V těchto dnech stavbaři připravují místo, na kterém si unikát budou moci lidé prohlédnout.
Metr široká opuková zeď dnes dochovaná do výšky od jednoho do dvou metrů má tvar půlměsíce o průměru kolem sedmi metrů. Lidé tento rozměrný, unikátní exponát uvidí za sklem a pod umělým osvětlením. „Parkánovou baštu uvidí lidé přesně na místě a v pozici, jak ji nalezli archeologové, což může být pro návštěvníky Nového pivovaru zajímavý zážitek. Nachází se nedaleko budoucí recepce krajského úřadu, v rozšířeném místě chodby vedoucí od vstupu z náměstí směrem k podzemním garážím,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.
První archeologický výzkum proběhl v historické části Hradce na místě bývalého pivovaru poprvé přesně před sto lety (1897). Podruhé mohli na stejném místě nahlédnout odborníci do královéhradecké historie právě díky rekonstrukci pivovaru. Jedním z nejvzácnějších archeologických nálezů posledního výzkumu je pravěká dřevohlinitá hradba, jejíž stáří se odhaduje na zhruba 3 tisíce let.
„Výzkum v pivovaru jednoznačně potvrdil skutečnost, že se pod dlažbou živoucího krajského města dochovávají jedinečné archeologické doklady jeho slavné minulosti. Zároveň nás toto zjištění zavazuje k tomu, abychom tyto významné pozůstatky byli schopni uchovat i pro pozdější generace, tak, aby i ony mohly svými jistě dokonalejšími metodami zkoumat původní zachované archeologické situace a nálezy, a nikoliv již pouze fotografie a plány. Uchování a ochrana klíčových nálezů středověké bašty a alespoň malé části pravěkého opevnění je tak jednou z cest, jak toto společné kulturní dědictví co nejméně ztenčené předat i našim potomkům,“ řekl Radek Bláha z Muzea východních Čech v Hradci Králové, který archeologický výzkum v areálu pivovaru vedl
Kvůli uchování těchto nemovitých archeologických nálezů se změnil také projekt stavby, která v té době na jiných místech už probíhala. „Rozhodnutí o zachování nálezů na původním místě podstatně zasáhlo do všech podlaží podzemních garáží. Změny se podstatně dotkly dispozičního uspořádání části stavby, úprav statiky i technologických rozvodů: vedení vody, kanalizace či vzduchotechniky. Mimo to se muselo provést statické zajištění a podchycení obou nálezů, které bylo ze stavařského hlediska velmi náročné,“ uvedl radní Královéhradeckého kraje Tomáš Šubert.
Soubory ke stažení
-
Návštěvníci pivovaru uvidí i půl tisíciletí starou baštu (jpg, 77 kB, 1.8.2007)
Po dokončení bude archeologický nález pod umělým osvětlením umístěn ve skleněné vitríně.