Na sympoziu v Hořicích tvoří čtyři sochaři, poprvé žádný Čech

8. 7. 2011 Autor: ČTK

(ČTK) - Na 26. ročníku mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích na Jičínsku budou tvořit čtyři sochaři. Přijeli z Koreje, Rumunska, Thajska a Turecka. Poprvé tak sympozium, které svou tradicí patří k nejstarším na světě, bude bez českého sochaře. Sympozium dnes oficiálně začalo přijetím sochařů na hořické radnici. Se sochami by umělci měli být hotoví do konce července.

Na sympozium, jehož počátky sahají do roku 1966, se přihlásilo asi 120 výtvarníků z celého světa. Z nich odborná porota vybrala čtyři umělce. Z Česka se podle organizátora sympozia Martina Samohrda přihlásili jen dva umělci, kteří ale porotu svými kvalitami nepřesvědčili.

Vlastní sochařské práce v lomu U svatého Josefa začnou v sobotu. "Kamenné bloky pískovce již mají sochaři v lomu nachystané. Vernisáž soch bude v neděli 31. července v Hradci Králové na akci Nábřeží sochařů," řekl ČTK předseda sympozia Jan Pospíšil.

Sochaři nejsou ve své tvorbě na sympoziích tematicky nijak omezováni. Na hradeckém nábřeží sochy z každého sympozia zůstávají jeden rok a pak se vracejí do Hořic, kde jsou natrvalo usazeny v přírodním sochařském parku u cesty k lomu U svatého Josefa. V tomto parku a v přírodní galerii na blízkém vrchu Gothard je již ze všech dosavadních 25 sympozií ojedinělá kolekce více než 120 plastik.

Z letošního sympozia svá díla v Hořicích zanechají Korejka Park Shin Ae, Rumun Stefan Curelaru, Thajec Trin Kittikanampol a Turek Tanzer Arig. Původně mělo být letos sochařů v lomu pět, vybrán byl i jeden sochař z Indie. Neměl však peníze na letenku, takže nepřijel. Organizátoři sympozia podle propozic cestu jeho účastníkům nehradí.

Rozpočet sympozia se pohybuje přibližně kolem 750.000 korun. Z nich asi tři čtvrtiny hradí město Hradec Králové, hradecký kraj a město Hořice, zbytek připadá na sponzory.

Hořice jsou vyhlášené kvalitním pískovcem, který se od druhé poloviny 19. století těžil v téměř 150 lomech v okolí. V samotném lomu U svatého Josefa se již pískovec netěží, pro sympozium jej dodává firma Kámen Ostroměř z nedalekého lomu v Podhorním Újezdu. V Hořicích také od roku 1884 působí sochařská a kamenická škola, které je jedinou svého druhu v Česku.