Na lepší silnice či vzdělávání v kraji šlo vloni z EU 1,5 miliardy
Zhruba půl druhé miliardy korun získal vloni na své projekty Královéhradecký kraj z fondů Evropské unie. Díky evropské finanční podpoře pokračovala především modernizace krajských silnic či budov středních škol. V letošním roce má kraj před podáním žádosti další projekty za asi dvě miliardy korun.
„Královéhradecký kraj v roce 2010 nechce omezovat své investice, i když musel ve všech odvětvích sáhnout k úsporným opatřením kvůli dopadům ekonomické krize. S přílivem financí na investice by nám měla pomoci Evropská unie. Z tohoto důvodu jsme vyčlenili v letošním rozpočtu na kofinancování evropských projektů 210 milionů korun, což je o sto milionů více než vloni,“ řekl náměstek hejtmana Josef Táborský.
Mezi nejnákladnější projekty patřila například rekonstrukce silnice druhé třídy z obce Křižanov na Náchodsku do České Skalice za 103 milionů korun, dále průtah Nechanicemi na Královéhradecku za 71 milionů korun. Zhruba 113 milionů korun půjde i na modernizaci komunikací k hraničním přechodům Broumovského výběžku a k přechodu Olešnice v Orlických horách – Lewin Klodzki. V oblasti školství kraj získal mimo jiné přibližně 120 milionů korun na rozvoj center odborného vzdělávání, která vzniknou při středních odborných školách. Přes 300 milionů korun šlo také na služby sociální prevence, vzdělávání sociálních pracovníků, rozvoj sociálních služeb a podporu integrace Romů.
„V čerpání evropské podpory je Královéhradecký kraj nejúspěšnější v rámci regionu soudržnosti NUTS II Severovýchod, který je v tomto ohledu na špici mezi ostatními kraji. V letošním roce můžeme z Evropské unie získat na krajské projekty až dvě miliardy korun,“ řekla ředitelka Centra evropského projektování Klára Dostálová.
V letošním roce by tak kraj z evropských fondů mohl získat asi 400 milionů korun na modernizaci silnic, například na rekonstrukce mostů by mělo přijít více než 74 milionů korun. Pokračovat budou za 61 milionů i opravy opěrné zdi na silnici druhé třídy z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. Přes 600 milionů korun pak bude směřovat do oblasti školství, především na zateplení školních budov a výměny oken. O zhruba půl miliardy korun se budou ucházet projekty z resortu zdravotnictví a sociálních věcí – mimo jiné se počítá například s druhou etapou internetizace a digitalizace nemocnic za asi 280 milionů korun. V oblasti regionálního rozvoje hodlá kraj investovat evropské peníze ve výši 150 milionů korun, například do výstavby cyklostezky mezi Hradcem Králové, Josefovem a Kuksem. V krajském městě se rovněž připravuje výstavba digitálního planetária za 70 milionů korun.
Kraj bude v tomto roce usilovat o to, aby se v rámci Regionálního operačního programu přesunem dotací posílila oblast rozvoje měst a obcí o 300 milionů korun. Společně s ostatními regiony také bude Královéhradecký kraj jednat s vládou o tom, aby se přesunuly finance z málo využívaných operačních programů. Tím by mělo dojít k vyčerpání maximálního množství peněz z fondů Evropské unie.
Asociace krajů rovněž zřídí pracovní tým, který bude vyjednávat o dalším programovacím období na rok 2014 a další léta. Cílem krajů je maximální zapojení většiny financí v rámci Regionálního operačního programu nejen pro oblast rozvoje měst, cestovního ruchu, ale i pro životní prostředí či podporu výzkumu a vývoje.