Na cestu k Přívozu se vydává na tři čtvrtě milionu knih

25. 7. 2008 Autor: Imrich Dioszegi

Na tři čtvrtě milionu svazků knih Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové se v pondělí (28. července) vydá na cestu do nového Knihovnicko-informačního centra U Přívozu, jehož dokončená budova nyní prochází kolaudací. Přesun statisíců knih a periodik do nových prostor ze tří míst v krajském městě skončí v září.

„Do pohybu se dává spolu s desetitisíci svazky skript, beletrie či folianty svázaných celostátních deníků například také půl tisíciletí stará Benátská bible, která je jednou z největších vzácností naší knihovny. Celkem vyjde samotné stěhování na necelé dva miliony korun. Kromě stěhování samotných knih, se kterým bude nejvíce práce, přesuneme do nových prostor také nábytek, počítačové vybavení či jednotlivá pracoviště,“ popsala stěhování ředitelka knihovny Eva Svobodová.

Půjčovna knihovny v židovské synagoze i studovna je od začátku tohoto týdne uzavřená právě kvůli stěhování. Dosud královéhradecká Studijní a vědecká knihovna působila v pronajatých prostorách židovské synagogy na Pospíšilově třídě, ve studovně na Eliščině nábřeží a ve skladech na hradeckém Pouchově, které bude využívat i nadále. Čtenáři však od září naleznou většinu depozitáře knihovny pod jednou střechou a díky nové budově bude jejich cesta za knihami daleko snazší a rychlejší.

„Moderní knihovna se službami pro čtenáře na vysoké úrovni je přínosem pro obyvatele celého kraje. Příběh výstavby budovy nové knihovny je velice spletitý, ale jeho nepřehlédnutelnou pointou byl a stále je právě spokojený čtenář, o kterého jde především,“ řekl Zdeněk Kraus, radní Královéhradeckého kraje, které odpovídá za oblast kultury.

V nové hradecké studijní knihovně budou mít čtenáři k dispozici na 160 tisíc svazků ve volném výběru. Všechny knihy, které si lze v knihovně půjčit, budou pro uživatele přichystány do půl hodiny, což dosud nebylo možné. Například beletrii získali čtenáři dosud vždy až druhý den. „Čtenářům bude sloužit knihovní automat, který umožní, aby si knihu půjčili domů bez pomoci knihovníků. Vlastně to bude taková výpůjční samoobsluha, v jejíž obsluze bude náš personál čtenáře školit. K modernímu pojetí interiéru patří i studijní kabinky, kde budou moci lidé nerušeně studovat či si uschovat vybranou literaturu. Nabídku knihovny bude rozšiřovat také internet klub, literární kavárna, galerie či konferenční sál s pravidelnými literárními dílnami, besedami a semináři,“ uvedla ředitelka Svobodová.

Stavbu budovy knihovny, která začala koncem roku 2004 a vyšla na 400 milionů korun, zkomplikovalo především zvýšení daně z přidané hodnoty z 5% na 19% během její výstavby. V současné době tak chybí zhruba 16 milionů korun především na dovybavení interiérů. Královéhradecký kraj proto nyní jedná se zástupci státu o doplacení chybějících finančních prostředků. Tento problém však v žádném případě neohrozí zahájení provozu knihovny, který by měl začít letos koncem září.