Lvíček nad zlato aneb mimořádný úspěch chovatelů ZOO Dvůr Králové

19. 7. 2007 Autor: Imrich Dioszegi

V ZOO Dvůr Králové se dne 11. července narodilo mládě lvíčka zlatého. Je to první narozené živé mládě v historii zoologických zahrad České republiky o které rodiče zatím skvěle pečují.

Překrásná drápkatá opička lvíček zlatý patří mezi nejohroženější druhy zvířat na světě. Naše zoo ji chová od roku 1998, kdy jsme obdrželi první, nechovný pár.

Ještě v roce 1970 se počty jedinců žijících v brazilských pralesích odhadovaly na 1000 až 1500 jedinců. Vzápětí však došlo k masivnímu kácení deštných pralesů při atlantském pobřeží v Brazílii, takže vymizelo 95% jejich plochy. Navíc byli lvíčci coby mimořádně atraktivní zvířata a sen mnoha chovatelů po celou dobu intenzivně chytáni a prodáváni pro držení v zajetí, takže nakonec ve zbytcích pralesní vegetace zůstalo sotva 100 jedinců v nejhustěji osídlené části (stát Rio de Janeiro).

Tato skutečně kritická situace vyvolala řadu záchranářských opatření. Z podnětu mezinárodní konference konané v roce 1972 se zoologické zahrady spojily s jediným cílem: pokusit se zachránit lvíčka prostřednictvím koordinovaného chovu. V původní domovině lvíčka zlatého se podařilo zřídit chovné středisko a rezervaci (Poco das Añas). Od roku 1984 jsou lvíčci odchovaní v zajetí vypouštěni zpět do přírody, takže počet volně žijících jedinců se zvýšil na 600 kusů.

Chov lvíčka zlatého v evropských zoologických zahradách je řízen EEP (Evropským záchovným programem), který stanovuje přísné podmínky. Pokud nějaká zoo projeví o chov těchto zvířat zájem, jsou jí přiděleni nejprve nechovní jedinci a teprve později, pokud se osvědčí, může obdržet i chovné páry. Žádná zoo se však nestává majitelem zvířat, všichni lvíčci zlatí chovaní v zajetí zůstávají majetkem Brazilské republiky.

ZOO Dvůr Králové první nechovný pár obdržela v roce 1998, chovné lvíčky až po sedmi letech, na podzim roku 2005. Sameček Mikys (nar. 11. 2. 04) přišel ze Zoo Magdeburg a samička Nefertiti (nar. 8. 2. 2002) pochází ze Zoo Lisabon .

Po absolvování nezbytné karantény spolu byli oba lvíčci bez problémů spojeni. Zpočátku byli v expozici s kosmany zakrslými a aguti. Vloni v dubnu porodila samička dvě mláďata, bohužel mrtvá. Pozitivním zjištěním však bylo, že mláďata prošla porodními cestami, protože u drápkatých opic vzhledem k jejich malé hmotnosti velmi často dochází k porodům císařskými řezy. Například v Zoo Olomouc již třikrát došlo k porodu císařským řezem, mláďata však vždy byla mrtvá a samička byla v kritickém zdravotním stavu. V naší zoo jsme poučeni těmito událostmi přikročili k razantním změnám. Lvíčci zlatohlaví, kteří byli ve vedlejší expozici, byli přestěhováni jinam, kosmani zakrslí a aguti zůstali ve své původní expozici a pár lvíčků zlatých byl ubytován samostatně. Zároveň byla omezena i krmná dávka, aby zvířata příliš neztloustla.