Kuks a Kupka v Arcibiskupském paláci
Arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka zahájí tradici adventních setkání v Arcibiskupském paláci. Během prvního z nich, které se uskuteční v úterý 30. listopadu 2010, představí přítomným hostům Královéhradecký kraj, odkud pochází.
Na komorní setkání v předvánočním čase Dominik Duka pozval vzácné hosty – mimo jiné ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga, ministra kultury ČR Jiřího Bessera, hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, prvního radu velvyslanectví Francie
v České republice Nicolase de Bouillane de Lacoste, generálního ředitele Národní galerie Milana Knížáka, rektora Akademie výtvarných umění J. T. Kotalíka, mecenášku a sběratelku umění Medu Mládkovou, znalce barokního umění Mojmíra Horynu a Pavla Preisse a další představitele české a francouzské kultury, ale také své přátele z Královéhradeckého kraje.
V úvodu setkání Dominik Duka přiblíží kraj, odkud pochází, a který právem snese srovnání s nejvýznamnějšími evropskými duchovními a kulturními centry. Královéhradecký kraj je například rodištěm světově uznávaného malíře a průkopníka abstraktního umění Františka Kupky. A právě této osobnosti bude věnována hlavní část programu. Na téma, Proč se právě František Kupka zapsal do dějin výtvarného umění a dosáhl světové proslulosti, promluví rektor Akademie výtvarných umění doc. J. T. Kotalík.
Vše podstatné, co ovlivnilo tvorbu tohoto umělce, včetně inspirace krajinou východních Čech a umělecky svobodného ovzduší Paříže, přiblíží filmový dokument režisérky Daniely Gébové. Snímek, přijatý s velkým ohlasem českou i pařížskou veřejností, vznikl v roce 2008 zásluhou Královéhradeckého kraje s přispěním Evropské unie.
Adventní setkání obohatí také výstava „Matyáš Bernard Braun a jeho působení na Kuksu“, zapůjčená Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Expozice jedinečných fotografií Jana Bartoše putuje v současné době po zastupitelských úřadech a českých centrech ve světě.
Také téma Kuksu je Dominiku Dukovi zvlášť blízké. V době svého působení v čele Královéhradecké diecéze významně podpořil vznik sochařské křížové cesty 21. století ve Stanovicích u Kuksu a přivítal rovněž myšlenku obnovy barokního areálu Kuks a jeho okolí, která v současné době nabývá reálné podoby.
Výstava věnovaná sochařskému umění Matyáše Bernarda Brauna v kontextu metafyzického odkazu krajiny a architektury bude volně přístupná i veřejnosti po celé období adventu ve vstupní hale Arcibiskupského paláce.
K přátelské atmosféře setkání přispěje komorní soubor FLAUTO COLLEGIUM pod vedením umělecké vedoucí MgA. Magdaleny Tůmové.