Krok ke zkvalitnění sociálních služeb v Královehradeckém kraji
Sociální služby jsou náročnou oblastí, která vyžaduje nejenom patřičnou kvalifikaci, ale především roky praxe a dalšího vzdělávání. Týká se to zejména supervizorů, tedy osob, jejichž rolí je podporovat týmy sociálních pracovníků a ostatních pracovníků v sociálních službách.
Právě pro tyto odborníky byl vytvořen program s názvem „Vzdělávání odborníků podporujících zvyšování kvality sociálních služeb“. Hlavním organizátorem a zároveň realizátorem programu bylo občanské sdružení Instand, které má v této oblasti rozsáhlé a dlouholeté zkušenosti a již řadu let poskytuje vzdělávací kurzy v oblasti sociálních služeb po celé České republice.
Intenzivní vzdělávací program začal v říjnu 2009 a trval až do letošního března. Projekt byl financován prostřednictvím Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost z Evropského sociálního fondu za příspěvku státního rozpočtu ČR. Programu se zúčastnilo 24 sociálních pracovníků z celé České republiky. Účastnící byli pečlivě vybráni ze 116ti zájemců, a kromě základních kritérií programu, k nimž pařila délka praxe, věk, zkušenost v řídící pozici, musili být doporučeni i svým zaměstnavatelem. Jejich zaměstnavatel se zároveň zavázal, že uchazeči umožní absolvovat supervizní praxi a umožní i praxi dalšího účastníka kurzu v rámci své organizace. Z Královehradeckého kraje úspěšně dokončili program dva supervizoři, kteří tak budou přispívat ke zkvalitňování sociálních služeb v kraji.
Hlavním cílem programu bylo připravit odborníky v supervizních dovednostech tak, aby se sami následně podíleli na zkvalitňování sociálních služeb. Účastníci nezískali jen teoretické znalosti, ale naučili se vnímat standardy sociálních služeb v kontextu supervize a měli možnost si získané dovednosti prakticky vyzkoušet v manažerské a týmové supervizi zaměřené na podporu zavádění standardů u poskytovatelů sociálních služeb.
Vzdělávání probíhalo jak formou prezentací, tak především workshopů a sdílení zkušeností ve skupinách. Účastníci byli během programu postaveni před těžké situace a problémy, které mohou nastat a které budou muset řešit v praxi. Posílili si sebedůvěru a schopnosti s nadhledem řešit vypjaté momenty s klienty a se členy týmu, jež patří k nejtěžším aspektům práce supervizora. Vzdělávací cyklus byl účastníky hodnocen nebývale pozitivně. Na konci programu měli účastníci za úkol napsat esej o významu a smyslu účasti v programu a o tom, v čem je osobně obohatil. V závěru uvádíme části eseje dvou účastníků, které není důvod blíže komentovat:
„Dosud jsem se standardy pracovala spíše v rovině praktického zavádění do praxe, zpracovávání metodik, lektorování. Myslím si (a supervizní praxe to potvrdila), že právě v sociálních službách se standardy stávají neoddělitelnou součástí jejich fungování a výrazně ovlivňují dění na pracovištích, prožívání pracovníků i klientů a mají mnoho přesahů a rovin. Je mnoho věcí, které se změnily v mém nazírání na supervizi a standardy.”
„V rámci vzdělávacího programu jsem měl možnost se na to podívat očima supervizora. A neumím si teď představit dělat supervizi bez znalosti standardů. V rámci své práce jsem začal v naši organizaci ještě více dávat důraz na potřebnost zavádění standardů. A přestal jsem pak také slýchat, že standardy jsou jen bič na nás. Sice stále si myslím, že byly standardy hlavně postaveny pro pobytové služby, ale už to nemám jako výmluvu, proč to nejde u nás zavádět. Tím, že jsem v rámci vzdělávání měl prostor se podívat na určité standardy jinak a neformálně, bylo skvělé a podnětné.
Občanské sdružení Instand připravuje i další vzdělávací aktivity, například vzdělávání pro pracovníky v sociálních službách v rámci jejich povinného dalšího vzdělávání, vzdělávací program pro krajské inspektory sociálních služeb a nabízí také supervizi pracovníků v sociálních službách jako akreditovaný program MPSV.