Královéhradecký kraj podporuje nové sociální služby v regionu

6. 4. 2011 Autor: Jiří Zeman

Nové služby podporující samostatný život osob s mentálním postižením získaly finanční podporu prostřednictvím individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji. Nové služby zaměřené na rozvoj pracovních dovedností a schopností potřebných k samostatnému bydlení může od dubna 2011 využívat 34 uživatelů v Rychnově nad Kněžnou, Náchodě a Dvoře Králové nad Labem.

V Rychnově nad Kněžnou jsou nově poskytovány služby podporovaného bydlení. Cílem služby je posilovat samostatnost uživatelů při vedení vlastní domácnosti. Byt v Rychnově nad Kněžnou mohou v letošním roce využít první 4 uživatelé. Pracovní uplatnění osob s mentálním postižením nabízejí nově vzniklé terapeutické dílny občanského sdružení Pferda v Rychnově nad Kněžnou nabízející pracovní uplatnění v pekařské dílně a Farní charity ve Dvoře Králové nad Labem s programem zaměřeným především na keramiku a výrobu textilních výrobků. V Náchodě je z prostředků individuálního projektu financována služba sociální rehabilitace, která probíhá v Kavárně Láry Fáry 2. V kavárně najde pracovní uplatnění 12 osob s handicapem.

„Nově podpořené služby odpovídají našim záměrům posilovat samostatnost osob se zdravotním postižením. Královéhradecký kraj společně s poskytovateli sociálních služeb a rodinami zdravotně postižených usiluje o to, aby handicapovaní lidé žili přirozeným způsobem života, bydleli v bytech nebo domech v blízkosti bydliště jejich rodin, docházeli za denními aktivitami mimo pobytové zařízení, podíleli se na péči o sebe a svoji domácnost," říká Vladimír Derner, radní pro sociální oblast.

V současné době v Královéhradeckém kraji funguje 32 ambulantních a terénních služeb pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením, z toho 8 je podpořeno z prostředků individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji. V souladu se Strategií Královéhradeckého kraje v oblasti sociálních služeb pro období 2011 – 2016 je plánováno posilování kapacit těchto služeb v souvislosti s dospíváním žáků speciálních škol a probíhající transformací pobytových služeb v Markoušovicích a Skřivanech.

Projekt je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.