Kraj je pro investory čtvrtým nejatraktivnějším
Královéhradecký kraj se s 57,3 % řadí na čtvrté místo hned za Prahu, Plzeňský a Pardubický kraj z hlediska úrovně investiční atraktivnosti. Ještě spolu se Středočeským krajem spadají všechny tyto kraje do skupiny „socioekonomicky nadprůměrných krajů“.
Vyplývá to alespoň z výsledků již druhého ročníku unikátní socioekonomické studie MasterCard česká centra rozvoje 2009, na kterém několik měsíců pracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Jedná se o českou variantu každoročně vydávaného globálního žebříčku ekonomicky nejvýznamnějších měst MasterCard Worldwide Centers of Commerce. Stejně tak jako v předchozím roce byl do projektu zahrnut také Královéhradecký kraj, kterému náleží s 57,3 % čtvrté místo v hodnocení investiční atraktivnosti krajů České republiky. Královéhradecký kraj také obsadil s 46 % šesté místo v žebříčku socioekonomické úrovně.
Společnost MasterCard ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a Sdružením CZECH TOP 100 zveřejnila výsledky unikátního projektu MasterCard česká centra rozvoje 2009. Česká veřejnost má tak nyní k dispozici porovnání všech krajů a měst České republiky v oblasti socioekonomické úrovně a v letošním roce nově také v oblasti investiční atraktivnosti, jednoho ze zásadních faktorů regionální konkurenceschopnosti.
Investiční atraktivnost kraje
Podobnost ekonomiky Královéhradeckého kraje a Pardubického kraje lze identifikovat i v oblasti investiční atraktivnosti. Podobně jako Pardubický kraj dokázal i Královéhradecký navázat na svou průmyslovou tradici.
Srovnání investiční atraktivnosti krajů
„Královéhradecký kraj dokázal dobře navázat na svou průmyslovou tradici. Investiční atraktivnosti kraje napomáhá také dobré napojení na ekonomicky nejsilnější město - Prahu,“ vysvětluje Pavel Javorský, ředitel kanceláře MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.
Socioekonomie kraje
Dle výsledků studie MasterCard česká centra rozvoje 2009 si Královéhradecký kraj v socioekonomické úrovni také nevede špatně. Ve srovnání socioekonomické úrovně v celé České republice získal Královéhradecký kraj s 46,0 % šesté místo. První místo obsadila Praha s 88,9 %, druhé místo Středočeský kraj s 52,0 % a třetí místo Jihomoravský kraj s 50,7 %. Aby si Královéhradecký kraj polepšil o jednu pozici a dostal se na úroveň pátého umístěného Pardubického kraje, stačilo by mu pouhých 0,6 %.
Region patří k nejvíce industrializovaným oblastem České republiky a s průmyslem majícím dlouhodobou tradici. Mezi silné stránky patří dopravně příznivá geografická poloha aglomerace Hradec Králové včetně husté silniční a železniční sítě regionu. Kraj disponuje dostatečným množstvím rozvojových ploch, např. průmyslové zóny nebo brownfields.
Žebříček nejvýznamnějších měst
V rámci projektu MasterCard česká centra rozvoje 2009 byla kromě krajů posuzována také nejvýznamnější česká města. V žebříčku čtyřiadvaceti hodnocených měst bylo za Královéhradecký kraj posuzováno město Hradec Králové, které obsadilo s 44,1 % čtvrtou příčku z hlediska srovnání socioekonomické úrovně. Přeskočilo tak na žebříčku i taková města jako je Ostrava, Olomouc, Liberec i Pardubice. Podobné výsledky je možné sledovat také při hodnocení investiční atraktivnosti měst. Hradec Králové obsadil tentokrát s 52,8 % páté místo a opět překonal Pardubice, Ostravu a další významná města.
Hradec Králové patří k městům, které se přibližují hranici 100 tisíc obyvatel. V povědomí obyvatel České republiky patří toto město k městům s vysokou kvalitou života, což dokazují i hodnoty ukazatelů naděje dožití mužů (1. místo mezi vybranými městy) a žen (2. místo).
„Pro Hradec Králové je velmi důležité dobudovat jeho napojení na dálniční síť, protože dálnice D11 zatím těsně před Hradcem končí. Na rozvoj aktivit s vyšší přidanou hodnotou působí přítomnost významné univerzity a její spolupráce s podnikatelskou sférou,“ uvedl prof. RNDr. René Wokoun, CSc., vedoucí katedry regionálních studií a ředitel Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické, vedoucí metodického týmu studie MasterCard česká centra rozvoje 2009.
Dostavba dálnice D11 k česko-polským hranicím je důležitá nejen pro krajské město ale pro celý Královéhradecký kraj. „Dálnice zatím lidem v kraji zcela neslouží. Dnes je pouhou spojnicí východních Čech s Prahou. Od dostavění této čtyřproudové silniční tepny si slibujeme příliv investorů do dalších koutů kraje, větší bezpečnost na silnicích i zlepšení života pro obyvatele měst a obcí, kterými se dnes valí desetitisíce projíždějících automobilů,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.