Krajské nemocnice vloni ušetřily 10 milionů na lécích
10 milionů korun vloni ušetřily nemocnice Královéhradeckého kraje na nákupech léků. Výdaje za léky se podařilo srazit především díky zavedení centrálních nákupů i díky činnosti odborné komise, která lékovou politiku nemocnic změnila. Vloni nemocnice utratily za léky přes 134 milionů korun, v roce 2009 to bylo více než 144 milionů korun. Vyplývá to z výsledku hospodaření krajských nemocnic Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který se v těchto dnech dokončuje.
„Od začátku loňského roku jsme nákupy spotřebního materiálu či léků sjednotili. Nyní se postupně dostavují první výsledky, na jejichž konci by měly být úspory v jednotlivých oblastech hospodaření krajských nemocnic. Levnější léky máme díky centrálním nákupům a také proto, že jsme změnili lékovou politiku. Svou roli hraje také úspěšné působení krajské lékárny, která dokáže vyjednat příznivé ceny,“ uvedl Martin Scháněl, ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který nemocnice řídí.
Dříve se pořizovalo zboží pro krajské nemocnice méně efektivně než dnes: dodavatelé jednali s každou krajskou nemocnicí zvlášť. Nemohly tak využít společnou vyjednávací sílu: sjednocení otevřelo možnost stlačit ceny na výhodnější úroveň. Například dodávaný sortiment nemocnice vybíraly ze 40 tisíc položek od 130 dodavatelů, se kterými se jednalo odděleně.
Nemocnice hledají úspory také v provozních nákladech za elektřinu či plyn. Vloni proběhla první elektronická aukce na dodávky elektrické energie. Díky ní mají nemocnice ceny za odběr elektrické energie na stálé úrovni a nepodléhají zdražení, ke kterému v cenách této komodity dochází v posledních měsících.
Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje řídí pět dceřiných krajských nemocnic, které mají stejně jako krajský holding statut akciových společností. Jde o čtyři oblastní nemocnice v Náchodě, Trutnově, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou a městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem.