Kraj vyškolí terénní pracovníky pro sociálně vyloučené lokality

11. 9. 2009 Autor: Jiří Hošna

Další vzdělávání terénních pracovníků, kteří působí ve vyloučených lokalitách regionu, podpoří Královéhradecký kraj. Díky odbornému kurzu se naučí například lépe chránit práva svých klientů, uplatňovat metody sociální práce i vyhodnocovat případná rizika. Královéhradecký kraj již dříve na terénní práce, které pomáhají obyvatele ze sociálně vyloučených lokalit začlenit zpět do běžného života, například umožnit jim opět získat zaměstnání a udržet si ho, vyčlenil více než 14 milionů korun.

Na aktuální odborný kurz se již přihlásilo 17 zájemců z řad terénních pracovníků. S rozvíjením jejich schopností jim pomůže Liberecké romské sdružení, o.s., které veřejnou zakázku na vzdělávací kurz vyhrálo. Kurz začíná letos v září a potrvá do března příštího roku. „Naše sdružení se na poskytování sociálních služeb ve vyloučených lokalitách specializuje. Kurz je svým zaměřením přímo na terénní pracovníky v republice ojedinělý,“ řekl předseda Libereckého romského sdružení Miroslav Kotlár.

Účastníci kurzu si prohloubí znalosti o terénní práci. Naučí se mimo jiné dodržovat etické zásady terénní práce, rozvíjet a aplikovat efektivní metody sociální práce, chránit práva klientů, vyhodnotit rizika práce s klientem a osvojí si i základy sebeobrany. „Uplatnění v praxi si vyzkouší v týdenním praktickém bloku přímo ve vyloučených lokalitách v Libereckém kraji. Kurz bude zakončen závěrečnou zkouškou, po jejímž absolvování obdrží úspěšní účastníci certifikát,“ dodala Dana Švingalová, která je odborným garantem kurzu.

Královéhradecký kraj poskytuje na terénní práce, které pomáhají obyvatele ze sociálně vyloučených lokalit začlenit zpět do běžného života, zhruba 14,2 milionu korun. „Finance na podporu projektu kraj získal z Evropského sociálního fondu. Dotace je určená na zajištění terénních prací, které pomáhají obyvatelům vyloučených lokalit plně se zapojit do ekonomického, sociálního a kulturního života společnosti, zejména pak umožnit jejich vstup či návrat na trh práce, udržení se na trhu práce nebo umožnit jim přístup ke službám, které návrat na trh práce umožňují,“ řekl Miroslav Uchytil, radní Královéhradeckého kraje pro sociální oblast.

Terénní práce spočívají například v tom, že pracovníci jednotlivých organizací pomáhají lidem ohroženým sociálním vyloučením například při jednání na úřadech či při získávání zaměstnání – doprovodí je na pohovor, dohlíží na jejich docházku do zaměstnání. Dále se tito terénní pracovníci snaží zlepšit bytovou a ekonomickou situaci svých klientů – pomáhají jim s nastavením případných splátek či s hospodařením. Podporují je také ve vedení domácnosti, upevňují jejich hygienické návyky, doprovází je k lékaři a pravidelným zdravotním prohlídkám. Snaží se rovněž pomáhat dětem s přípravou do školy a doprovází je do školy; podněcují zájem rodičů o prospěch dětí.