Kraj pomáhá Srbsku na cestě do Evropské unie

24. 7. 2007 Autor: Imrich Dioszegi

Spolupráce s českou komunitou žijící v srbském Banátu, středoškolské vzdělání pro Kristinu Tesar z obce Češko Selo či pomoc při zavádění internetové sítě: to jsou některé z konkrétních kroků, které Královéhradecký kraj podnikl během pět let trvající podpory života v regionech v Srbsku. Během této doby kraj do této zahraniční spolupráce vložil půl milionu korun.

Další podporou této balkánské země na cestě do Evropské unie je realizace projektu spolupráce s regionálními rozvojovými agenturami Republiky Srbsko v rámci programu East East Open Society Fund. Jeho účastníci, kteří jsou v těchto dnech na návštěvě v České republice, se dnes setkali také s hejtmanem Královéhradeckého kraje Pavlem Bradíkem a náměstkem hejtmana Rostislavem Všetečkou.

„Královéhradecký kraj již pomohl například s renovací školy, s počítačovou výukou či pořízením dětského hřiště v obci Kruščica nebo s internetovým připojením obce Češko Selo, kde bydlí rodina Kristiny Tesar. Ta díky podpoře kraje studuje na královéhradeckém gymnáziu. Nyní chceme pomoci v rámci spolupráce se srbskými regiony,“ řekl královéhradecký hejtman Bradík.

První části projektu Regionální rozvojové agentury: předávání zkušenosti České republiky Republice Srbsko se účastní představitelé deseti srbských rozvojových agentur. Tento projekt je financován nadací Open Society Fund, z programu East East na podporu zemí jihovýchodní Evropy a žadatelem projektu je Centrum evropského projektování.

Tento projekt se zaměřuje na spolupráci střední a jihovýchodní Evropy. Jeho cílem je podpořit tradiční spolupráci a přátelství mezi Českou republikou a Republikou Srbsko prostřednictvím předání zkušeností z procesu regionalizace.

Republika Srbsko je zemí, kde doposud neproběhl proces regionalizace, země je vysoce centrálně řízena prostřednictvím vlády a ministerstev. Nižší samosprávné celky, tzv. opštiny, města a osídlené části jsou základním veřejnoprávním subjektem v regionech, které pouze v omezené míře mohou ovlivňovat místní rozvoj. V Srbsku nyní funguje 29 tzv. Okruhů, které vznikly rozhodnutím srbské vlády v roce 1992. Tyto Okruhy zajišťují některé z kompetencí ministerstev mimo jejich sídla. Jsou tedy se svými velmi omezenými kompetencemi v rámci okruhů - malých regionů prodlouženou rukou ministerstev.

Od roku 2002 postupnou transformací z agentur pro podporu malých a středních podniků v jednotlivých regionech vznikají agentury pro regionální rozvoj, které se v budoucnu s postupným přibližováním Srbska Evropské unii stanou významným činitelem v procesu místního rozvoje jako instrumentu.

Královéhradecký kraj chce prostřednictvím výše uvedeného projektu předávat srbským kolegům své zkušenosti s činností regionálních agentur a jejich role v regionálním rozvoji. Těmi jsou například prezentace krajů, spolupráce v rámci česko-polského přeshraničního euroregionu Glacensis, svazku obcí- mikroregionů či možnosti přístupu k financování projektů z národních a evropských zdrojů a s praktickými příklady realizovaných projektů v rámci partnerství s EU.

Soubory ke stažení