Kraj odmítá zestátnění nemocnic

15. 12. 2005 Autor: Imrich Dioszegi

Když se Královéhradecký kraj začal v roce 2003 starat o tehdejší oblastní nemocnice, přebíral je od státu s dluhem více než 400 milionů korun. Za rok dokázal dluhy nemocnic vymazat a jejich ekonomika vykazovala zisk přes 4 miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví však nyní navrhuje, aby krajské nemocnice znovu řídil stát.

Nemocnice zpět pod křídla státu má vrátit návrh zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních. Královéhradecký kraj spolu se všemi ostatními kraji tento krok zásadně odmítá jako protiústavní.

„Jedná se o reálnou hrozbu pro krajskou nemocniční síť. Naše dobře fungující nemocnice chceme před tímto tlakem chránit. Vrátit naše nemocnice zpět k přímému řízení ministerstvem zdravotnictví je hrubou chybou a krokem do minulosti. Nemocnice, které se nenechají znovu zestátnit, mají podle návrhu některých poslanců přijít o smlouvy s pojišťovnami,“ řekl náměstek královéhradeckého hejtmana Rostislav Všetečka, do jehož gesce spadá krajské zdravotnictví.

Platnost tohoto zákona by podle krajů vedla k likvidaci více než 80 nemocnic v celé zemi. „Zákon by měl za následek citelné snížení dostupnosti a rozsahu zdravotní péče a tím by poškodil pacienty,“ dodal Všetečka.

Pod správou Královéhradeckého kraje došlo k ozdravení ekonomiky nemocnic i k jejich rozvoji. V roce 2004 investoval kraj do rozvoje nemocnic 102 milionů korun, letos už to bylo celkem 257 milionů korun. K žádnému výraznému omezení poskytované péče v krajských nemocnicích nedošlo.

Návrh zákona, který měl nasměrovat nemocnice ve vlastnictví kraje do náruče státu, v minulém týdnu projednávali poslanci parlamentu ve druhém čtení. Při projednávání tohoto návrhu zákona znemožnili poslanci ČSSD a KSČM hejtmanům v parlamentu vystoupit. Tím zástupci krajů nedostali možnost obhájit svá stanoviska krajských samospráv.

„Postup poslanců parlamentu, kteří nám neumožnili při projednávání vystoupit, je výsměchem všem krajským zastupitelstvům. Tento krok považuji za politickou aroganci poslanců a pohrdání kraj. Vnášení nejistot do tak citlivé oblasti jakou je zdravotnictví zásadně odmítám,“ prohlásil královéhradecký hejtman Pavel Bradík. Pokud zákon poslanci schválí, hejtmani a Senát jej pravděpodobně napadnou u Ústavního soudu.