Kraj je skoro nejlepší místo pro život, ve výzkumu skončil druhý
Královéhradecký kraj skončil v unikátním srovnávacím výzkumu Místo pro život 2011 na druhé příčce. O jeho umístění rozhodla nejen statistická data, ale i váhový přepočet kolegia. Výzkum totiž dává „tvrdá“ data do kontextu s žebříčkem hodnot, skrz nějž je posuzována důležitost jednotlivých zkoumaných oblastí. Hodnotový žebříček sestavilo kolegium 14 předních tuzemských osobností. Královéhradecký kraj může svým obyvatelům nabídnout dobré životní i bezpečné prostředí a pochlubit se může kvalitní zdravotní a sociální sítí.
Kraj má druhý nejvyšší podíl dárců krve v ČR, místní firmy a úřady zaměstnávají v poměru k počtu zaměstnanců nejvíce lidí se zdravotním postižením a MHD zajišťuje na počet obyvatel kraje největší podíl bezbariérových spojů. Vůči celorepublikovému průměru je zde také skoro o polovinu větší podíl dobrovolných hasičů i aktivních sportovců, turistů a junáků. Je zde taktéž jeden z nejnižších podílů problémových uživatelů drog. Ubytovací kapacity jsou zde jedny z nejvyšších, stejně jako počet kulturních institucí.
Rezervy má Královéhradecký kraj především v péči o děti a jejich vzdělávání. Výborně byl kraj ohodnocen v oblasti volnočasových aktivit. Slabou stránkou jsou jedny z nejnižších investic do životního prostředí a investic, které v loňském roce plynuly přes CzechInvest.
K nalezení nejlepšího Místa pro život přispívá kromě statistických dat i odborné kolegium. To je čtrnáctičlenný orgán složený z osobností, které svými názory významně přispívají k celospolečenské debatě na odborná témata. Úkolem kolegia je určit hodnotový žebříček, a tak i váhu jednotlivých zkoumaných kritérií. Podle členů kolegia je pro náš život nejdůležitější vše, co souvisí s péčí o dítě a vzděláváním a také s bezpečností a životním prostředím. Nejméně důležité jsou podle členů kolegia příležitosti k trávení volného času a infrastruktura.
Cílem Místa pro život (www.mistoprozivot.com) je vyvolat celospolečenskou debatu nad hodnotovým žebříčkem obyvatel České republiky. Výzkum se opírá o statistická data, která jsou rozdělena do 8 oblastí. Těmi jsou ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální síť, péče o děti a vzdělávání, volnočasové aktivity a turismus, infrastruktura, občanská společnost a tolerance, podmínky práce a bezpečnost.