Kraj chce čerpat evropskou podporu i po roce 2013, spojí se proto se sousedy

27. 6. 2011 Autor: Imrich Dioszegi

Královéhradecký kraj prověří možnosti, jak pokračovat v čerpání finančních zdrojů Evropské unie i po roce 2013. Po tomto roce už kraj, který z Evropy získal stovky milionů korun do silnic, rekonstrukcí škol či nemocnic, nebude moci dosavadní podporu využívat jako doposud. Kraj proto zpracuje „Strategii integrované spolupráce česko – polského příhraničí“, ve které bude společně s regiony na česko-polské hranici hledat možnosti dalšího čerpání evropské podpory v letech 2014 – 2020.

„Po roce 2013 nebude získávání evropské podpory tak samozřejmé či snadné jako v programovacím období 2007 – 2013. V současné době se otevírají další možnosti, jak je možné získat peníze z Evropy na prospěšné regionální projekty a to chceme začít prověřovat. Záleží na samotných regionech, zda jsou schopny najít další cestu. V tomto úsilí je Královéhradecký kraj, který je v bezproblémovém čerpání evropských finančních zdrojů úspěšný, vedoucím partnerem,“ uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Do tohoto projektu jsou pod vedením Královéhradeckého kraje zapojeny kraje Olomoucký, Pardubický a Liberecký, na polské straně Dolnoslezské vojvodství a rovněž české i polské části Euroregionů Glacensis a Nisa. Hlavním cílem projektu je posílení spolupráce partnerů na všech stranách krajských hranic tvorbou společné Strategie integrované spolupráce 2014-2020. Ta bude zásadním koncepčním dokumentem, který navrhne, v jakých oblastech by kraje mohly spolupracovat. Projekt také chce posílit vzájemné vazby partnerů s pozitivním dopadem na konkurenceschopnost a vyvážený rozvoj jejich území. V případě schválení projektu budou aktivity zahájeny v lednu 2012 a ukončeny v prosinci 2013. Celkový rozpočet projektu představuje částku 269 633 euro.

Dlouhodobě by pak regionální partneři mohli fungovat v rámci společného Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS) jako vyšší dimenze spolupráce s vysokou přidanou hodnotou. „ESÚS představují novou možnost uskutečňování přeshraniční regionální spolupráce v době, kdy kohezní politika obecně a regionální spolupráce obzvláště prochází významnými pozitivními změnami. Regionálním a místním orgánům je nabízena možnost vytvářet přeshraniční seskupení s právní subjektivitou,“ doplnil Josef Táborský, první náměstek královéhradeckého hejtmana, který má na starost evropské záležitosti.