Konference Vojenské památky a cestovní ruch představí zbraně, které neničí, ale baví
V rámci veletrhu Infotour ve dnech 17. - 18. 3. 2011 se v Kongresovém centru Aldis uskuteční mezinárodní konference „Vojenské památky a cestovní ruch (zbraně, bunkry, pevnosti)“. Záštitu jí udělil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, který také zahájí první jednací den - ve čtvrtek 17. 3. v 9.00 hod. Konferenci bude možné sledovat i on-line.
Mezi čestnými hosty bude dále náměstek hejtmana Helmut Dohnálek, ředitel Krajského vojenského velitelství v Hradci Králové plukovník ing. Václav Špaček či ředitel Opolské regionální turistické organizace Piotr Mielec.
Pořadatelem konference je obecně prospěšná společnost Revitalizace KUKS ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a OROT (Opolska Regionalna Organizacja Turystycna). Významným partnerem je rovněž Dolnoslezské vojvodství.
„Dějiny lidstva bohužel vždy byly dějinami válek. Zůstaly po nich doklady napříč historií v podobě vojenských tvrzí, pevností a obranných systémů - od těch nejstarších keltských opid, přes středověké pevnosti až po vojenské objekty z 20. století. Jak v dnešní době využít těchto militárií v cestovním ruchu a současně jak zajistit jejich provoz, údržbu a smysluplné využití ze strany vlastníků, provozovatelů a nadšenců, to je jedno z klíčových témat tohoto setkání,“ řekl Helmut Dohnálek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje.
Během dvoudenního jednání vystoupí např. zástupce Královéhradeckého kraje Pavel Mertlík, který představí komplexní pohled na vojenské památky v regionu a jejich přínos pro cestovní ruch, Jan Otava z Agentury CzechTourism pohovoří o aktuálních trendech militárií v cestovním ruchu a Miroslav Kejzlar bude prezentovat nejvýznamnější pevnosti v česko-polském pohraničí – Březinku a Stachelberg. Vojenské muzeum Lešany a Kbely přiblíží ředitel Vojenského historického ústavu, historik a propagátor vojenské tematiky plk. Mgr. Aleš Knížek. O tom, jaké jsou plány v souvislosti s oživením pevnostního města Terezín, bude diskutovat JUDr. Miloslav Kubíček.
Zkušenosti našich polských sousedů s uplatněním vojenských památek v cestovním ruchu – konkrétně ve městě Nysa – bude interpretovat Kristina Dubiel a její slovenský kolega Ľudovít Gráfel pohovoří o unikátním pevnostním systému Komárno, označovaném jako „slovenský Gibraltar“. Z dalších vojenských historických objektů bude veřejnosti představeno město Packów a také komplex podzemní továrny Osowka.
„Současným trendem v cestovním ruchu je rostoucí význam tzv. zážitkové turistiky, která je šitá návštěvníkům – zejména mladým lidem a rodinám s dětmi – na míru. Také proto jsme zvolili motto konference: zbraně, které neničí, ale baví. Setkání navazuje na loňskou úspěšnou premiéru naší společnosti - a sice na sympozium Šlechtická sídla a cestovní ruch. Stejně jako loni i tento projekt významně rozvíjí přeshraniční partnerství a vedle odborníků z turisticky významných území se ho zúčastní také studenti a široká veřejnost. I pro ně je připravena ve čtvrtek 17. 3. v odpoledních hodinách exkurze do pevnosti Dobrošov a poté do Josefova, kde proběhne společenský večer v důstojnickém sále za doprovodu vojenských skladeb. Chybět nebude ani speciální stylové menu z polní kuchyně,“ prozradil za organizátory Jiří Skalický, ředitel společnosti Revitalizace KUKS o.p.s.
„Výstupem z konference bude DVD sborník s příspěvky přednášejících, zvukovými záznamy a fotogalerií. Dále publikace s nejzajímavějšími vojenskými turistickými cíly česko-polského pohraničí, letáky, roll up a mapa. Finanční prostředky na realizaci projektu ve výši 25 318 EUR získala společnost Revitalizace KUKS o.p.s. z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013, Fond mikroprojektů v Euroregionu Glacensis,“ uvedl náměstek hejtmana Josef Táborský.
Soubory ke stažení
- Leták konference Vojenské památky (pdf, 308 kB, 15.3.2011)
- Program konference Vojenské památky (pdf, 651 kB, 15.3.2011)