Hejtmani v pátek jednali se dvěma českými ministry
V pátek 3. března proběhlo v Jihlavě zasedání Rady Asociace krajů. Spolu s hejtmany 11 krajů se jej zúčastnili Dana Bérová, ministryně pro informatiku, Radko Martínek, ministr pro místní rozvoj a František Formánek, náměstek ministra kultury.
Rada AKČR jednala o přípravě Regionálních operačních programů pro plánovací období 2007-2013, která se dostává do finálního stádia. V procentuálním rozdělení by kraje měly dostat 12% prostředků vyčleněných v rámci fondů EU pro Českou republiku. „Pokládáme tuto částkou za nepřijatelnou. Například v Polsku mají regiony podíl 20%. Dovedeme si představit, že by podíl krajů posílil z prostředků fondu na rozvoj lidských zdrojů, který představuje 20% objemu podpory EU,“ uvedl předseda Asociace krajů ČR a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. „Váha programu na podporu lidských zdrojů ve výši 20% je podle našeho názoru příliš velká. Nechceme sáhnout v rámci tohoto fondu na prostředky pro vzdělávání, ale domníváme se, že zaměstnanost mohou ve výsledku efektivněji podpořit regionální operační programy,“ doplnil Evžen Tošenovský.
Radko Martínek zhodnotil jednání s hejtmany jako věcné. „Budeme hledat řešení pro změnu podílu krajů a jednat o tom budeme s Evropskou komisí,“ uvedl ministr Radko Martínek. Kraje upozorňovaly i na nutnost změny způsobu kofinancování – dosud se prostředky z EU proplácejí zpětně, ale to by pro nové plánovací období pro ČR znamenalo cca 100 miliardový úvěr ročně. Podle slov ministra Martínka vyřeší problém kofinancování z části i změna způsobu administrace, kdy budou prostředky do České republiky přicházet postupně.
„Existuje také společný tlak krajů i Ministerstva pro místní rozvoj, aby část prostředků protékajících přes Ministerstvo zemědělství určená pro rozvoj venkova, byla provázána s regionálními operačními programy. Chceme, aby více sloužila rozvoji venkov v souladu se záměry obcí a krajů,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Náměstek ministra kultury informoval hejtmany o tom, že projednávaní kritizovaného pozměňovacího návrhu zákona o státní památkové péči se zastavilo a že ministerstvo v současné době pracuje na úplně novém návrhu zákona . „Deklarovali jsme ochotu se na tomto legislativním procesu přímo podílet,“ uvedl Evžen Tošenovský. „Dlouhodobě voláme také po tom, aby došlo k přehodnocení seznamu chráněných objektů, protože statut kulturní památky brání v mnoha případech její záchraně,“ doplnil. Rada Asociace krajů se také vrátila k prohlášení ministra Vítězslava Jandáka, podle kterého by na kraje mohly být převedeny některé státní hrady a zámky. Podle náměstka Formánka však není připraven žádný program převodu kulturních památek na kraje. Neexistuje ani žádná představa o financování takového procesu. Šlo prý jen o úvahu pana ministra před novináři.
„Předali jsme senátu komplexní pozměňovací návrh k návrhu zákona o veřejných neziskových lůžkových zdravotnických zařízeních. Dále pracujeme na novém zákonu o neziskových organizacích,“ připomněl Evžen Tošenovský. „Musím bohužel konstatovat, že po všech problémech s Ministerstvem zdravotnictví, je komunikace s touto institucí nulová,“ doplnil.