Dobřívský cvoček – další úspěch SŠ řemeslné Jaroměř
V sobotu 15.5.2010 se konal již devátý ročník soutěže DOBŘÍVSKÝ CVOČEK, která se stala součástí HAMERNICKÉHO DNE Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech a je určena pro žáky kovářského a podkovářského řemesla. Místem konání soutěže byl vodní hamr v Dobřívě, kde se sešli soutěžící z Oselců, Soběslavi, Jaroměře, Hradce Králové a Nového Zlíkova.
Žáci mohli soutěži ve dvou kategoriích:
- volná umělecká tvorba – v průběhu 6 hodin žáci dle předloženého výkresu měli zhotovit soutěžní předmět,
- soutěž zručnosti v kování cvočků – soutěžící v co nejkratší době a v co nejlepší kvalitě měli vykovat 5 ks cvočků.
Odborná porota rozhodla takto: v 1. kategorii žáků třetích ročníků první místo získal Karel Loukota za výkovek lilie, druhé místo obsadil Vlastimil Franc za práci motýl (oba ze SŠ řemeslné Jaroměř), třetí místo nebylo porotou vyhlášeno. V 2. kategorii zručnosti první místo obsadil Karel Loukota, druhé místo získal Jan Celer (oba ze SŠ řemeslné Jaroměř) a třetí místo vybojoval Václav Hojný ze SOU Soběslav.
Žáci v oboru umělecký kovář a zámečník a kovář a podkovář ze SŠ řemeslné v Jaroměři v soutěžích stále dokazují, že jejich řemeslná zručnost a výtvarné schopnosti patří mezi nejlepší v republice.
Dík patří všem pedagickým pracovníkům, kteří se podílí na přípravě žáků.
Kovářské sympozium ZOO Plzeň 2010
Ve dnech 12.–16. května 2010 se v Plzni, na statku Lüvtnerka v zoologické a botanické zahradě, uskutečnil již III. ročník Kovářského sympózia. Jeho hlavním pořadatelem bylo Regionální zastoupení Plzeňského kraje Společenstva uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů a podkovářů Čech, Moravy a Slezska spolu s občanským sdružením Kováři Plzeňského kraje.
Sympozia se účastnili mistři svého oboru z celé ČR. Akce dala příležitost i pro prezentaci a představení školám, které kovářské řemeslo vyučují. Vzniklé práce zůstaly v zoologické zahradě a zdobí interiéry i exteriéry.
Střední škola řemeslná Jaroměř přijala pozvánku a učitel podkovářství Karel Kysilka s žáky Miroslavem Richterem a Janem Slobodníkem na sympoziu předváděli jako jediní podkování koní. Jejich vystoupení přilákalo velký počet návštěvníků, kteří hodnotili dovednost našich žáků velice pochvalně.
SŠ řemeslná v Jaroměři patří s výukou podkovářství stále na špičku podkovářských škol v ČR. Tímto děkuji učiteli Karlu Kysilkovi za zapálenost pro výuku, a to často i na úkor svého volného času, který věnuje žákům.