Deborah, Jamie a Jabu jsou v zemi svých předků
Tři nosorožci dvourozí, kteří odcestovali do Tanzanie ze ZOO Dvůr Králové, se zabydlují v domovině svých předků. Zatím jsou umístěni v prostorných ohrazených výbězích, ale v nejbližších dnech budou přemístěni do rozlehlých prostor.
Nosorožec dvourohý (Dideros bicornis michaeli) býval ve východní Africe ještě v první polovině minulého století běžným a početných velkým savcem. Bohužel nekontrolovaný lov a sháňka po hlavní nosorožčí ozdobě – dlouhém rohu – přivedly i tyto nosorožce na pokraj vyhubení. Do jejich záchrany se aktivně zapojila vedle nejvýznamnějších světových ochranářských organizací také ZOO Dvůr Králové. Po měsících příprav tak 27. května odcestovali do rezervace Mkomazi v Tanzanii tři mladí nosorožci.
Nejstarší z nich je samice Deborah (* 11. 9. 2004), druhým mládětem je sameček Jamie (* 2. 1. 2006) a nejmladším samec Jabu (* 1. 2. 2007). Všichni tři mladí nosorožci jsou již 4. generací nosorožců, narozenou v ZOO Dvůr Králové.
Transport se obešel bez komplikací, tři bedny dopravil do Tanzánie na letiště Kilimanjaro cargo Boeing 747-400 BCF společnosti Martinair Airline. Náklady na přesun zvířat přesáhly
70.000 USD a kompletně je uhradila nizozemská společnost Suzuki Rhino Club of Netherlands, která je také hlavním sponzorem záchranného centra nosorožců v Mkomazi.
V Mkomazi jsou naši nosorožci pod trvalým dohledem ošetřovatelů a pod veterinární kontrolou a bude trvat delší dobu, než se připojí k ostatním zvířatům v rezervaci. Nejprve se musí adaptovat na místní klima a potravu. Transport doprovázel do Afriky zkušený královédvorský ošetřovatel Jan Žďárek, který s nosorožci strávil první týdny a pomáhal jim adaptovat se na nové prostředí. Před několika dny se vrátil do zoo.
Mladí nosorožci doplní časem stávajících devět nosorožců chovaných v Mkomazi. První čtyři jedinci – dva samci a dvě samice - sem byli dovezeni v roce 1997 z Jihoafrické republiky, další čtyři v roce 2001. Reprodukce začala v roce 2005 a do roku 2008 se narodila 4 mláďata. Bohužel dvě mláďata a jeden starý nosorožec postupně uhynuli. Cílem správce rezervace Mkomazi je navýšit počet držených zvířat na 15.
Národní park Mkomazi je rozlehlé území s plochou kolem 6000 km2 . Z toho asi 111 km2 zaujímá zvláštní nosorožčí útočiště (Mkomazi Rhino Sanctuary). Toto území je pod trvalým dohledem ozbrojených strážců, je obehnáno vysokým plotem s elektrickým ohradníkem a chráněno systémem alarmů, které mají za úkol zabránit případnému usmrcení zvířat.