Chotělice: kraj zkvalitňuje sociální služby i zvelebuje kulturní dědictví
Dělníci dnes za pomoci jeřábu vyzvedli novou konstrukci krovu věže zámku v obci Chotělice (součást obce Smidary v okresu Hradec Králové), a usadili ji na místo staré konstrukce, která musela být díky značnému poškození nahrazena.
Tato náročná operace je součástí „rekonstrukce a modernizace hlavního objektu ÚSP Chotělice“, který poskytuje pobytové sociální služby celkem 80 klientům, trpícím mentálním či kombinovaným postižením. Jako zástupci Královéhradeckého kraje se dnešní akce zúčastnili: Miroslav Uchytil, krajský radní, zodpovědný za sociální oblast, Otakar Kalenda, předseda sociálního výboru krajského zastupitelstva a Milan Jánský, ředitel ÚSP Chotělice.
Rekonstrukce a modernizace navázala na dříve realizované dispoziční změny 1. a 2. patra a je logickým završením postupné rekonstrukce a modernizace hlavního objektu ústavu. Jejím předmětem byla především rekonstrukce střešního pláště a vestavba podkroví. V důsledku její realizace dojde k přesunu sociálního zázemí zaměstnanců ústavu do rekonstruovaných prostorů podkrovní vestavby; část prostorů podkrovní vestavby bude využita jako relaxační místnost pro pohybově zdatnější klienty. Královéhradecký kraj tak kromě zkvalitňování a humanizace sociálních služeb pracuje i na zvelebování kulturního dědictví. Chotělický zámek sice není zapsanou kulturní památkou dle zákona o státní památkové péči, přesto však je v oblasti Pocidliní jedinou zámeckou stavbou v novorenesančním architektonickém stylu.
Zámek v Chotělicích dal roku 1875 vystavět Jindřich Lorenz z Riesenstettu, majitel papíren v Hostinném. Roku 1893 ho od jeho vdovy odkoupil Bedřich z Westphalen-Fürstenbergu, aby se poté, jako věno jeho dcery, která se provdala za hraběte Emanuela Mensdorf-Pouilly, zámek stal součástí mensdorfského majetku. Od roku 1945, který ukončil mensdorfské panství, sloužil zámek jako útulek pro děti a potom jako domov důchodců. V roce 1965, po přestěhování domova důchodců do Hradce Králové, byl zámek využit jako ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež a tomuto účelu slouží dodnes. Od 1. 1. 2003 je zřizovatelem ústavu Královéhradecký kraj.
Chotělický zámek je dvoukřídlou budovou na půdorysu písmene „L“. V nároží tohoto bývalého šlechtického sídla se nachází věž zakončená „helmicí“. Původní projekt předpokládal omezený rozsah její rekonstrukce. Statický posudek však poukázal na nutnost výměny celé konstrukce krovu věže. Nová konstrukce tedy byla zhotovena na zemi a jeřábem znovu usazena na původní místo. Přístavbou z roku 1996 byla hlavní budova zámku rozšířena a tím zvýšena ubytovací kapacita ústavu. Právě nad tuto novější část hlavního objektu ústavu je částečně realizována podkrovní vestavba. Královéhradecký kraj za celou rekonstrukci a modernizaci hlavního objektu ÚSP Chotělice zaplatí přibližně 9 milionů korun; z toho 75% pokryje dotace ze státního rozpočtu (MPSV), zbylých 25% pokryje kraj ze svého rozpočtu.
Královéhradecký kraj je zřizovatelem 24 příspěvkových organizací, které poskytují pobytové sociální služby. V historických budovách sídlí např. Domov sociálních služeb Skřivany (novogotický skřivanský zámek), Domov Dolní zámek Teplice nad Metují (barokní tzv. „dolní“ zámek), Domov důchodců Černožice (tzv. „Sehnoutkův dům“ pocházející z roku 1926) a Domov důchodců Borohrádek (empírový zámek), z nichž první 3 jmenované objekty jsou památkově chráněné.
Při sestavení textu byly použity tyto zdroje: KUČA, Karel: CHLUMECKO A NOVOBYDŽOVSKO. Historie a architektonické památky v Pocidliní (Kniha 2). Hradec Králové, Společnost ochránců památek ve Východních Čechách, 1995 (s. 410-411); internetové stránky ÚSP Chotělice http://www.uspchotelice.cz/; podkladové materiály pro jednání Zastupitelstva a Rady Královéhradeckého kraje.