Cenu Zlatý kolovrat letos dostaly tvůrkyně krojů a keramiky

9. 12. 2009 Autor: Jiří Hošna

Keramička Hana Šromová a Eva Tatoušková, která se věnuje šití lidových krojů a dobových oděvů, dnes převzaly z rukou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France cenu Zlatý kolovrat. Královéhradecký kraj toto ocenění uděluje od roku 2002 lidem, kteří se v regionu zasloužili o udržování a rozvoj tradičních lidových řemesel.

„Cena přispívá k rozvoji tradičních řemesel v našem regionu. Kraj se i tímto způsobem snaží podporovat lidovou kulturu a pomáhat k zachování jejích tradic,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. S cenou je spojený věcný dar v hodnotě pět tisíc korun. V loňském roce získali Zlatý kolovrat řezbář Ladislav Fejfar a výrobce zboží z vrbového proutí Vincenc Valach.

Figurální keramička Hana Šromová žije v Třebešově. Inspiraci čerpá z venkovského života, starých zvyků a obyčejů, původních řemesel a umění prostých lidí, kteří zde žijí nebo žili. Autorsky ztvárnila několik desítek mimořádných kompozic. Svůj první betlém z pálené hlíny vytvořila v roce 1995. Její největší betlém čítá několik desítek figur lidí, zvířat a staveb. Je autorkou předlohy sousoší kamarádů z Poláčkova díla „Bylo nás pět“, které je umístěno v Rychnově nad Kněžnou. Jeden z jejich betlémů se stal součástí sbírek Třebechovického muzea betlémů. Své práce rovněž představuje na výstavách nebo řemeslných trzích. Za tvůrčí přínos jí byla udělena v Rychnově nad Kněžnou v roce 2004 pamětní betlemářská medaile.

Eva Tatoušková z Nového Města nad Metují se šití lidových krojů a dobových oděvů věnuje od začátku devadesátých let. Její první velkou zakázkou byla replika kroje pro Muzeum v Poličce. Poté šila kroje pro folklorní a národopisné soubory, například Ondráš z Brna, Kohoutek z Chrudimi, Jitro a Červánek z Hradce Králové, Karmazín z Pardubic, Jizera z Liberce a Prácheňák ze Strakonic. Šila rovněž kroje pro Městské muzeum v Jaroměři, Podřipské muzeum, dobové šaty pro zámek v Náchodě. Šije kroje i pro krajany v zahraničí, je rovněž sběratelkou původních krojů. O krojích také přednáší. Od loňského roku je držitelkou certifikátu Orlické hory – originální produkt.

Fotogalerie