Braunovo sochařské umění se představí na fotografické výstavě v recepci krajského úřadu
S nevšedním pohledem na sochařské dílo Matyáše Bernarda Brauna v magické krajině Kuksu z perspektivy fotografií Jana Bartoše se budou moci lidé seznámit během tohoto září v recepci krajského úřadu v Regiocentru Nový pivovar v Hradci Králové. Výstavu Braunovských fotografií Braun - Kuks, kterou připravilo ministerstvo zahraničí pro prezentaci v zahraničních českých centrech a pro české zastupitelské úřady, tam 1. září v 10:30 zahájí hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.
„Krásu Braunova díla mohou lidé nejlépe ocenit například přímo areálu kukského hospitalu či v jeho okolí. Braunovy sochy interpretované objektivem fotografa mohou přinést velice zajímavý pohled a nevšední zážitek a jejich krásu přenést také mimo kukský areál: nyní do krajského města či do zahraničí. Věřím, že i touto výstavou se podaří přispět k dalšímu zvýšení zájmu o Kuks, který během několika let chceme proměnit nový, živý magnet cestovního ruchu,“ uvedl hejtman Franc.
Výstava BRAUN - KUKS se v říjnu přesune do Kuksu, kde si ji lidé budou moci prohlédnout 2. a 3. října během tamních Hubertských slavností na Kuksu v sále Hostince u Prďoly.
Pražský fotograf Jan Bartoš popisuje své zážitky při fotografování Braunových soch na Kuksu: „Fotograf nesmí zapomenout na to, že světlo se neustále proměňuje a musí pracovat rychle a soustředěně. Čas na "emoce" je před fotografováním, kdy se s místem seznamuje. Před hospital jsem chodil v různé denní a noční doby, abych zjistil, které světlo Braunovým sochám sluší nejvíce. Ukázalo se, že během dne Braunovy sochy tiše spí. To pravé drama se začne odehrávat na začátku a ke konci dne. Chvilku před východem slunce a ještě za prvních paprsků vycházejícího slunce ožívají Ctnosti a naopak za posledních paprsků končícího dne jsou nejplastičtější sochy z řady Neřestí. V ten čas, za ticha a osamění jsem nejvíce vnímal genialitu záměru hraběte a mistrovství sochaře, kteří společně vytvořili metafyzickou kvalitu, která přetrvala staletí. Věřím, že místo zůstane zachováno a že bude mít štěstí na inteligentní, citlivé a pietní rozvojové záměry, které budou ctít Šporkův odkaz a křehkost toho, co nakonec zbylo.“
Matyáš Bernard Braun (1684-1738) patří mezi nejvýznamnější sochaře českého baroku. Jeho díla zdobí bývalá šlechtická sídla a veřejná prostranství téměř po celé České republice. Zvláště ceněná je jeho socha „Sen sv. Luitgardy“ na Karlově mostě v Praze. Ve východních Čech lze obdivovat Braunovo dílo např. v Litomyšli, v Jaroměři /mariánský sloup či náhrobek paní Anně Miseliusové na zdejším hřbitově/ a především v někdejším lázeňském areálu na Kuksu, založeném nejvýznamnějším českým mecenášem té doby F. A. Šporkem.
M. B. Braun vstoupil do Šporkových služeb v roce 1712 nejprve prací na modelech osmi soch Blahoslavenství, umístěných na terase klášterního Hospitálu. Během následujících dvaceti plodných let vytvořil desítky dalších plastik z východočeského pískovce. K nejznámějším a nejobdivovanějším patří galerie barokních figur Ctností a Neřestí a ojedinělý soubor přírodních plastik Betlém, vytesaný přímo do skály v Novém lese u Kuksu. Společnost Revitalizace KUKS pod záštitou Královéhradeckého kraje připravuje u příležitosti 300. výročí spolupráce sochařského génia a jeho mecenáše mezinárodní sympozium „M. B. Braun – sochař F. A. Šporka“.