Archeology nyní na stavbě krajského centra střídají stavbaři

10. 5. 2006 Autor: Imrich Dioszegi

V areálu bývalého pivovaru v Hradci Králové v těchto dnech končí práci archeologové a naplno se rozbíhá výstavba nového Administrativního centra Královéhradeckého kraje. Jeho krajský úřad se má do nově vybudovaných prostor přesunout v polovině příštího roku. Kromě královéhradeckého krajského úřadu bude v moderním centru sídlit Katedra výtvarné výchovy Univerzity Hradec Králové, banka, restaurace či garáž s několika sotvkami parkovacích míst.

"Na místě bývalého pivovaru vznikne moderní administrativní centrum, které bude sloužit kraji., městu a řadě dalších institucí. Dokončená stavba otevře lidem dosud nepřístupná místa v hisorickém středu krajského města," řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík.

Stavbu, která začala v dubnu 2005, provádí pro Královéhradecký kraj Divize Pozemní stavitelství Morava společnosti Skanska CZ. Investorem projektu, který počítá s proměnou zchátralého hradeckého pivovaru v moderní areál přístupný veřejnosti, je firma Immorent ČR, člen skupiny Erste Bank. Ta rekonstrukci financuje pro krajský úřad, který bude nemovitost splácet a stane se jejím vlastníkem. Autorem architektonického návrhu je projektová a inženýrská společnost 3Q PROJECT.

„Cílem rekonstrukce je vytvořit moderní a důstojné krajské centrum, ale zároveň ponechat a zrenovovat historicky významné části pivovaru. Ve spolupráci s archeology jsme vytipovali plochu, která bude do stavby zakomponována v původním stavu, abychom historické objekty zachovali pro příští generace,“ uvedl výkonný ředitel Divize Pozemní stavitelství Morava společnosti Skanska CZ Jindřich Ťukal.

Velká stavba v centru města s sebou nutně přináší jisté komplikace. „Děláme vše pro to, abychom negativní dopady výstavby v historickém jádru města minimalizovali. Pracovní dobu jsme omezili pouze na denní hodiny. V týdnu pracujeme obvykle od 7 do 18 hodin, omezený počet pracovníků zde zůstává až do 21 hodin. O v sobotu začínáme v 9, v neděli v 10 a končíme již v 15 hodin. O víkendech provádíme pouze nehlučné práce a úklid,“ říká manažer projektu Jaroslav Fabián ze společnosti Skanska CZ. U výjezdu ze stavby na třídě ČSA umístila Skanska výkonnou mobilní mycí rampu pro nákladní automobily. Unikátní myčka má za úkol očistit auta opouštějící staveniště a eliminovat případné znečištění přilehlých ulic.

Od zahájení stavby zde proběhly dvě etapy archeologického výzkumu a 3. května 2006 byl schválen projekt podchycení významných archeologických nálezů, díky němuž bude nyní stavba pokračovat rychlejším tempem. Především bude zachován val a parkánová bašta, které budou v konečné fázi uzavřeny do betonového sarkofágu a vhodně zakomponovány do budoucího objektu. „Pivovar byl ve špatném stavu a archeologický výzkum stavbu mírně zdržel, neboť práce v místě stávajících archeologických nálezů jsou omezeny. V následujících dnech však již pojedeme na plný výkon,“ potvrdil manažer projektu Jaroslav Fabián.

V areálu vznikne několik set parkovacích míst pro občany, která v současné době městu chybí. Součástí administrativního centra bude i restaurace, zbytek komerčních ploch je určen vesměs k nepotravinářskému využití. Nebude chybět ani banka. Nově vzniklé Pivovarské náměstí se pak stane místem pro setkávání lidí.

Stavební práce opět běží, cenné archeologické nálezy budou zachovány

Na stavbě pracuje cca 200 dělníků. Pohyb pracovníků je kontrolován pomocí čipových karet. Součástí stavby jsou nově umístěné webové kamery - jedna monitoruje prostor u jílového valu a parkánové bašty, druhá objekt budoucích podzemních garáží pod novým Pivovarským náměstím. Na stavbě se nacházejí dva věžové jeřáby, stavba třetího proběhne v červenci 2006.

Ihned po schválení projektu zachování jílového valu a parkánové bašty započaly práce na jejich podchycení a zakomponování do nové stavby. V průběhu dubna bylo dokončeno statické zajištění objektů bývalých laboratoří a ředitelství pivovaru při vstupu ze Soukenické ulice. Vznikly zde hrubé podlahy, příčky, rozvody elektro, zdravotechniky a topení. Všechny objekty byly sanovány proti zemní vlhkosti a získaly nová okna.

V červenci bude demontováno buňkoviště a začne rekonstrukce schodiště v budově naproti zimnímu stadionu, kde bývaly ležácké sklepy. Nyní zde probíhá demontáž střešní krytiny a příprava na pokládku krytiny nové. Na úrovni 1. nadzemního podlaží je vybetonováno nové schodiště. V 1. podzemním podlaží se staví strop mezaninu. Ve 3. podzemním podlaží objektu je provedena izolace proti zemní vlhkosti.

V objektech naproti poště na třídě ČSA skončily bourací práce, v místě, kde byly kdysi pivovarské hvozdy (naproti Jiráskovým sadům) bylo zahájeno bednění nových stropů. Oba objekty již mají nové stropní konstrukce do úrovně 4. nadzemního podlaží, uvnitř je vybetonováno nové schodiště včetně ramen od 3. podzemního podlaží (úroveň tř. ČSA) po 4. nadzemní podlaží a byla zde provedena izolace proti zemní vlhkosti a vyzděny nové příčky.

V areálu vzniká nový průchod a průjezd do budoucího Pivovarského náměstí. Práce v místě stávajících archeologických nálezů (na Pivovarském náměstí naproti poště) jsou omezeny.

Záchranný archeologický výzkum už jen formou dohledu

Záchranný archeologický výzkum na stavbě Administrativního centra Královéhradeckého kraje probíhal celkem ve dvou etapách.

První etapa proběhla v listopadu a prosinci 2004 v prostoru nádvoří pivovaru. Jednalo se o čtyři kopané sondy, které západně od rampy bývalé lahvovny odhalily zbytky základů dvou věží původní městské cihlové hradby ze 14. – 15.století. Dále byla východně od objektů bývalé sladovny, varny a sila zachycena část parkánové hradby a jedna z bašt z lámané opuky z 15. – 16.století. V hloubce cca 2 – 4 m pod stávající stavbou bylo zjištěno pravěké souvrství (pozdní doba kamenná, doba bronzová) s relikty dřevohlinité hradby včetně dochovaných stop jejích konstrukčních prvků.

Druhá etapa probíhala od května do listopadu 2005 v prostoru budoucího Pivovarského náměstí a zadního traktu objektu bývalé laboratoře. V současné době jsou konzervovány a tříděny movité nálezy, je postupně zpracovávána fotografická a kresebná dokumentace. Ve východní části areálu odhalila druhá etapa též zbytky valového opevnění včetně pravěkých a raně středověkých zlomků keramiky. Nalezená kamenná zídka je nejstarší archeologicky dochovanou kamennou stavbou v Hradci Králové. Dále byly odkryty zbytky základů věží horní městské hradby ze 14.-15.století. V severozápadní části areálu byl odkryt celý průběh parkánové hradby včetně válcové bašty, která zůstane zachována in situ (tzn. na původním místě nálezu) stejně jako blok jílového valu v budoucí stavbě. Síla zdiva bašty je 80-100 cm, dochovaná výška cca 2 m, poloměr oblouku bašty cca 2,5 m. Nálezy určené k zachování in situ byly provizorně zajištěny a vznikl projekt na jejich zakomponování do novostavby. Po jeho schválení byly 3. května 2006 okamžitě zahájeny práce na trvalém zabezpečení a podchycení nálezů.

Z výzkumu bylo získáno 2313 sáčků s nálezy, které jsou uloženy v 65 standardizovaných bednách. Z toho je například 119 sáčků s nálezy skla, 810 sáčků s keramikou, 498 sáčků se zvířecími kostmi, 213 sáčků se železnými předměty, 57 vzorků stavebního materiálu a 82 vzorků dřeva. Zajímavostí je 46 sáčků se říčními škeblemi, 10 sáčků s kostěnými nástroji, 16 sáčků s kamennými štípanými nástroji a další.

Podchycení významných nálezů provede přímo v areálu stavby společnost Skanska

Vybraná část jílového valu lichoběžníkového tvaru rozměru 6 x 5,1 x 2,2 m bude uzavřena do železobetonové obálky o síle stěn 40 cm. Dno bude zajištěno ocelovými nosníky osazenými do ocelových trubek, které budou protlačeny pod val. Tyto nosníky budou vynášeny do mikropilot, které přenesou zatížení po dobu stavebních prací do základové spáry. Po dokončení skeletu budoucího parkingu vznikne pod podlahou valu zesílená deska a val bude na horním líci přisypán 20 cm tlustou vrstvou písku. Pomocí ztraceného bednění bude nad ním vybetonována dočasná nosná konstrukce pod budoucím Pivovarským náměstím a poté bude ocelová konstrukce odstraněna.

Válcová bašta bude podchycena ocelovou konstrukcí, dočasně uzavřena do ochranné obálky ze stříkaného betonu. Přenesení zatížení do základové spáry zajistí stejně jako v případě valu stejné nosníky a mikropiloty délky 14 m. Celá ocelová konstrukce bude ztužena zavětrováním a bude proveden odkop zeminy na úroveň základové spáry. Po dokončení skeletu objektu 10 bude ocelová konstrukce také odstraněna.

Zmíněný dochovaný val i parkánová bašta budou uzavřeny do betonového sarkofágu a vhodně zakomponovány do objektu.

Soubory ke stažení

  • 4 (jpg, 30 kB, 11.5.2006)

  • 3 (jpg, 30 kB, 11.5.2006)

  • 2 (jpg, 22 kB, 11.5.2006)

  • 1 (jpg, 26 kB, 11.5.2006)

    Staveniště Administrativního centra Královéhradeckého kraje 10. května. Stavbu si prohlédli zástupci královéhradeckých redakcí za doprovodu radního Královéhradeckého kraje Tomáše Šuberta a zástupců společnosti Skanska.