Hejtman dnes předal letošní Zlaté kolovraty za lidovou tvorbu, získali je přadlena a řezbář

8. 12. 2010 Autor: Jiří Hošna

Ines Šťovíčková, která se věnuje předení vlny ručnímu tkaní, a řezbář Ladislav Pacholátko dnes převzali od hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France cenu Zlatý kolovrat. Kraj toto ocenění uděluje od roku 2002 lidem, kteří se v regionu zasloužili o udržování a rozvoj tradičních lidových řemesel.

„S cenou je spojený věcný dar v hodnotě pět tisíc korun. Kraj tyto ceny uděluje v souladu s vládní Koncepcí účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. V loňském roce získala Zlatý kolovrat keramička Hana Šromová a výrobkyně lidových krojů Eva Tatoušková.

Ines Šťovíčková z Broumova se již od dětství věnovala ručním pracím, zejména háčkování, pletení a vyšívání, později našla zálibu v šití oděvů. V profesním životě byla telegrafistkou, ale také aranžérkou květin. V roce 2002 se stala vedoucí Enviromentálního střediska Ruce v Křinicích, kde učila stará zapomenutá řemesla, ruční práce a aranžování. Tyto obory současně vyučovala v Centru vzdělání v Náchodě. V Křinicích pořádala třikrát ročně řemeslné jarmarky a výstavy. Připravovala také programy pro děti z mateřských a základních škol na téma ekologická výchova a stará zapomenutá řemesla. Ve speciální škole v Broumově vyučovala rukodělnou činnost a tanec. V současné době pořádá jarmarky, výstavy, vyučuje tkaní, předení, filcování a aranžování. Spolupracuje na projektu Den řemesel v benediktinském klášteře v Broumově.

Řezbář Ladislav Pacholátko pochází z Hradce Králové. Vyučil se truhlářem a tomuto řemeslu se věnoval profesionálně. Zpracování dřeva ovšem vyplnilo i jeho volný čas a ruční práce s dřevem se stala jeho celoživotním koníčkem. Nejdříve zhotovoval dřevěné obrazy technikou intarzie a později se pustil do vyřezávání figur. Začínal dle populárních kreseb Jiřího Wintra. Časem se nechal inspirovat Třebechovickým betlémem a sám začal betlémy vyřezávat. Jeho největší betlém je téměř pět metrů dlouhý, figury měří 17 centimetrů.

Fotogalerie