Sociální služby › Informace pro poskytovatele služeb › Rozvojové projekty › Předcházející projekty › Ostatní projekty
Standardizace a zefektivnění sociálních služeb formou komunitní spolupráce v Královéhradeckém kraji
V roce 2003 Královéhradecký kraj realizoval projekt Standardizace a zefektivnění sociálních služeb formou komunitní spolupráce v Královéhradeckém kraji.
V roce 2003 začal Královéhradecký kraj realizovat Projekt standardizace a zefektivnění sociálních služeb formou komunitní spolupráce v Královéhradeckém kraji.
Jedná se o projekt tvorby Krajských standardů kvality sociálních služeb, specifikovaných pro určité typy služeb (Domovy důchodců, Ústavy sociální péče, Terénní služby, Stacionáře pro občany s mentálním postižením a seniory, Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, Kontaktní centra). Projekt je realizován v partnerské spolupráci s Občanským sdružením “JOB”, Občanským poradenským střediskem, o.p.s, Občanským sdružením Salinger a Občanským sdružením Laxus. Dalším výstupem projektu by měla být Krajská síť sociálních služeb. Tento projekt je spjatý s komunitním plánováním sociálních služeb v Královéhradeckém kraji (samostatný projekt).
Zavádění standardů, které jsou orientovány na podporu nezávislosti na sociální službě, přispěje ve svém důsledku k poskytování pomoci a podpory uživatelům sociálních služeb podle jejich skutečných potřeb, nikoli plošně všem ve stejném množství a stejným způsobem. Očekávaným výsledkem těchto změn je zvýšení efektivity využití prostředků vynaložených na sociální služby.
Projekt má tři fáze:
- 1. fáze se zaměří na vypracování Krajských standardů kvality sociálních služeb pro jednotlivé typy služeb. Této fázi předchází pilotní projekt sebehodnocení v zařízeních poskytujících sociální služby.
- 2. fáze projektu má tři programy. První program zahrnuje řízené sebehodnotící procesy v zařízeních poskytujících sociální služby seniorům a zdravotně postiženým a tvorbu rozvojových plánů těchto zařízení. Obsahem druhého programu je podpora zavádění Krajských standardů kvality sociálních služeb. Třetí program se bude zabývat zpracováním systému fungování krajské sítě sociálních služeb
- 3. fáze projektu by se měla zaměřit na přípravu a realizaci systému kontroly naplňování krajské metodiky standardů kvality sociálních služeb a na další zkvalitnění, zefektivnění a optimalizaci krajské sítě sociálních služeb.
V rámci procesu Standardizace sociálních služeb v Královéhradeckém kraji byly spuštěny informační webové stránky. Přístup je prozatím umožněn pouze pod heslem, a to subjektům zapojeným do procesu standardizace v rámci cílových skupin senioři a zdravotně postižení.
1. fáze projektu Standardizace
1. fáze projektu standardizace a zefektivnění sociálních služeb v Královéhradeckém kraji byla ukončena k 31. 3. 2004. Viz. níže v souborech ke stažení.
Hlavním výstupem 1. fáze jsou 1. verze Standardů kvality sociálních služeb Královéhradeckého kraje pro cílové skupiny senioři, osoby se zdravotním postižením, neorganizované děti a mládež a uživatelé drog. Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje schválilo tyto standardy usnesením č. 30/1005/2004 ze dne 24. 6. 2004. Standardy jsou od 1.1 2005 závazné pro všechna zařízení zřizovaná Královéhradeckým krajem. Do budoucna se předpokládá, že tyto standardy budou muset naplňovat všechna zařízení poskytující sociální služby zařazená do Krajské sítě sociální služeb.
2. fáze projektu Standardizace
Projektová fáze 2. navazovala na dvě tématické oblasti, které byly součástí fáze 1. Jednalo se o program tvorby Standardů kvality sociálních služeb Královéhradeckého kraje, specifikovaných pro určité cílové skupiny (pro občany s mentálním postižením a seniory) a program komunitního plánování se zaměřením na území PO3 Dvůr Králové n.L.
2. fáze projektu byla zaměřena na podporu při zavádění krajských standardů u vybraných poskytovatelů rezidenčních služeb (sebehodnotící procesy s následnou konzultací, zpracování rozvojových plánů zařízení a jejich evaluace, poradenství a interaktivní diskuze mezi poskytovateli a odborníky). Dále tato fáze řešila systém fungování Krajské sítě sociálních služeb a její pravidla. V záměru byla také tvorba základních nástrojů - metodik využitelných při jejím spravování, která však byla z důvodu zachování souladu s vývojem na národní úrovni z projektu vyjmuta a nahrazena 21 pracovními skupinami s poskytovateli rezidenčních služeb. Ze stejného důvodu byla z projektu vyjmuta i aktivita zaměřená na tvorbu vzdělávacího programu pro krajské hodnotitele kvality, jejich výběr a samotné proškolení. Realizace obou vyjmutých aktivit je plánováno v rámci 4. fáze projektu.
3. fáze projektu Standardizace
3. projektová fáze je opět kontinuálně zaměřena na problematiku zavádění standardů kvality sociálních služeb do stávající praxe zařízení sociálních služeb a směřuje k dosažení konkrétních, níže uvedených cílů:
- Podpořit poskytovatele terénních sociálních služeb pro cílové skupiny seniorů a lidí se zdravotním postižením v zavádění standardů kvality sociálních služeb do vlastní praxe.
- Sestavit a vzdělat lektorské týmy pro vedení pracovních skupin poskytovatelů terénních služeb – rozvoj místních lidských zdrojů.
- Sestavit a prakticky aplikovat programovou náplň 6-ti tématicky zaměřených pracovních skupin.
- Realizovat 30 pracovních skupin pro poskytovatele terénních sociálních služeb na území kraje.
- Připravit a realizovat 2 konference pro poskytovatele terénních sociálních služeb, zadavatele a zřizovatele sociálních služeb.
- Realizovat 6 pracovních skupin pro pracovníky zařízení rezidenčních služeb poskytující sociální služby pro cílové skupiny seniorů a lidí se zdravotním postižením – další podpora zaměřená na řešení problémů spojených s praktickým naplňování harmonogramu zavádění Standardů kvality sociálních služeb Královéhradeckého kraje v rezidenčních službách.
- Připravit a realizovat 5-ti denní pracovně vzdělávací program pro pracovníky odboru SvZ KÚ Královéhradeckého kraje.
- Zřídit webovou stránku standardizace pro poskytovatele terénních sociálních služeb a pokračovat v rozvoji webové stránky pro poskytovatele rezidenčních služeb.
Za vedení realizátorů projektu a podpory realizačního týmu projektu sestaveno 5 tříčlenných lektorských týmů, které prošly v úvodu projektu plánovanou vzdělávací podporou a následně průběžnou intervizí, podílely se na vypracování obsahu a forem výukových bloků 6. tématických pracovních skupin, vedení výuky v rámci skupin a závěrečném vyhodnocení. Složení lektorských týmů bylo v republikovém měřítku ojedinělé, protože každý tým byl složen z hlavního lektora (odborník na řešenou oblast kvality služeb), lektora poskytovatele (odborník praktikující poskytování terénní sociální služby) a lektora – specialistu odboru SvZ KÚ (pracovník odboru sociálních věcí a zdravotnictví KÚ Královéhradeckého kraje). Tato kombinace odborníků zajistila jednak dobrou a kompaktní úroveň informací podávaných v rámci pracovních skupin (kvalita služeb, příklady dobré praxe, soulad procesu standardizace se stávajícími legislativními normami) ale byla obohacením i pro samotné lektory, kteří měli možnost konzultovat řešenou problematiku v týmu 14. odborníků a zdokonalovat tak společnou znalostní bázi.
Důležitým cílem projektu byla především realizace 30 pracovních skupin pro terénní pečovatelské služby v Královéhradeckém kraji, které poskytují svoje služby seniorům a osobám se zdravotním postižením. V rámci nich byla řešena problematika kvality služeb s důrazem na zavádění standardů kvality č. 1 (Cíle a způsob poskytování služeb), 2 (Ochrana práv uživatelů sociálních služeb), č. 3-4 (Dohoda o poskytování služeb), č. 5 (Plánování a průběh poskytování služeb), č. 7 (Stížnosti na kvalitu nebo způsob poskytování služeb), č. 8 (Návaznost na další zdroje) a č.15 (Nouzové a havarijní situace). Pracovní skupiny pro poskytovatele rozdělené dle územní příslušnosti k bývalým okresům (PS-T1 Hradecko, PS-T2 Jičínsko, PS-T3 Trutnovsko, PS-T4 Náchodsko a PS-T5 Rychnovsko) probíhaly 1x měsíčně, vyjma měsíců července a srpna. Každý měsíc se tématického bloku zúčastnilo průměrně 77 účastníků z 58 cílových zařízení terénních sociálních služeb.
V rámci každé skupiny probíhaly PowerPointové prezentace doplněné výkladem lektorů, praktická tématická cvičení, diskuze a byly generovány příklady dobré praxe. Jako podpora pro účastníky skupin dále sloužily jednak písemné podkladové materiály ke každému tématu, ale i přepis průběhu pracovní skupiny a pravidelné reflexe účastníků, které byly týmem lektorů vyhodnocovány a využívány ke zkvalitnění výukového procesu. Zápis z každé proběhlé pracovní skupiny je spolu s výukovými materiály a dalšími aktuálními informacemi pro účastníky dostupný na speciální webové stránce www.standardizace.jobos.cz. Na této stránce, která je koncipována v rámci projektu jako informační a podpůrný servis, je k dispozici pro poskytovatele a zadavatele terénních služeb i diskuzní fórum, které má napomoci k efektivní komunikaci mezi poskytovateli a napomoci řešení aktuálních témat.
Vedle pracovních skupin terénních služeb byla v rámci třetí fáze projektu komplexně dokončena tato forma podpory u služeb rezidenčních, započatá již v roce 2003. Bylo realizováno celkem šest pracovních skupin (S1-8, S2-8, OZP1-8, S1-9, S2-9, OZP1-9), které byly zaměřeny na témata řízení kvality sociálních služeb, typologii a komplexy sociálních služeb a specifika nově připravovaného Zákona o sociálních službách. U rezidenčních služeb také dále pokračovala podpora ve formě webového stránky zřízené v rámci projektové fáze 2. Každého tématického bloku se zúčastnilo průměrně 64 účastníků z 38 cílových zařízení rezidenčních sociálních služeb.
V letních měsících proběhlo specifické vzdělávání pracovníků odboru SvZ, které bylo zaměřeno na další rozvoj profesních kompetencí v oblastech standardizace a plánování sociálních služeb. Jedním z výstupů tohoto vzdělávání byl i základní materiál pro tvorbu krajské typologie a komplexů sociálních služeb, který byl posléze v rámci projektu dopracován a bude využíván jako jeden z nástrojů při koncipování a správě krajské sítě služeb.
Projektová fáze 3 byla oficiálně ukončena a zhodnocena na závěrečné konferenci, která proběhla 16. 12. 2005 ve velkém sále Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Mimo vyhodnocení průběhu celé projektové fáze z pohledu zadavatele, realizátorů projektu a zástupců cílových skupin projektu byl účastníkům představen také záměr další plánované podpory v oblasti zavádění standardů kvality sociálních služeb v Královéhradeckém kraji. Tento záměr je již v konkrétní podobě zpracován a čeká na posouzení v rámci programu OP RLZ 3.2. a pokud bude schválen a podpořen, zajistí pokračování a finanční prostředky na další, již 4. fázi procesu standardizace sociálních služeb v kraji pro období let 2006 – 2007.
Realizátor projektu, jménem občanského sdružení JOB a realizačního týmu projektu děkuje členům Rady a Zastupitelstva Královéhradeckého kraje za podporu tohoto projektu a procesů standardizace sociálních služeb v našem kraji. Dále děkujeme všem lektorům a pracovníkům odboru sociálních věcí a zdravotnictví Královéhradeckého kraje za intenzivní a podnětnou spolupráci v průběhu celého projektu a také všem poskytovatelům a zadavatelům, kteří se na dosažení cílů projektu podíleli účastí na aktivitách projektu a následnou aplikací získaných znalostí do své každodenní praxe.
Soubory ke stažení
- pravni komentar-uzivatele drog (doc, 206 kB, 28.7.2004)
- pravni komentar-seniori (doc, 213 kB, 28.7.2004)
- pravni komentar-osoby se zdravotním postižení (doc, 244 kB, 28.7.2004)
- pravni komentar-neorganizovane deti a mladez (doc, 224 kB, 28.7.2004)
- Standardy-uzivatele drog (pdf, 196 kB, 28.7.2004)
- Standardy-seniori (pdf, 218 kB, 28.7.2004)
- Standardy-osoby se zdravotnim postizenim (pdf, 224 kB, 28.7.2004)
- Standardy-neorganizovane deti a mladez (pdf, 199 kB, 28.7.2004)