Sociální služby › Informace pro poskytovatele služeb › Rozvojové projekty › Projekt rozvoj VI › Výstupy
Výstupy
Metodiky vznikla za účelem zavádění jednotného přístupu k procesu a výstupům sociálního šetření, vyhodnocování nepříznivé sociální situace a evidence žádostí vybraných pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením v Královéhradeckém kraji. Metodika je tedy návodem pro praktickou implementaci (co bude sledováno, jakým způsobem, jak bude vyhodnocováno). Nástrojem k dosazení uvedených cílů je také nově vytvořený systém sdílené databáze žadatelů o poskytnutí sociální služby.
Metodika je předkládána jako soubor základních kroků minimálně nutných k výkonu veřejného opatrovnictví. Dohromady s Metodikou výkonu veřejného opatrovnictví tvoří metodický balíček informací, který pomůže v nelehké každodenní praxi výkonu opatrovnictví. Metodika zároveň slouží i jako vodítko pro kontroly přenesené působnosti, a to jak pro kontrolní orgán, tak i kontrolované veřejné opatrovníky.
Účelem zpracování standardů je sjednocení přístupů sociálních pracovníků k výkonu jejich profese na obecní a krajské úrovni, vymezení práce sociálních pracovníků na úřadě a prezentování sociální práce veřejnosti. Cílem je, aby byla sociální práce v přenesené působnosti pro klienty čitelná a předvídatelná, aby bylo možno na všech obecních úřadech, kde je sociální práce v přenesené působnosti realizována, očekávat standardem určený minimální rozsah činností sociálního pracovníka.
Metodiky vznikla za účelem zavádění jednotného přístupu k procesu a výstupům sociálního šetření, vyhodnocování nepříznivé sociální situace a evidence žádostí vybraných pobytových služeb sociální péče pro seniory v Královéhradeckém kraji. Metodika je tedy návodem pro praktickou implementaci (co bude sledováno, jakým způsobem, jak bude vyhodnocováno). Nástrojem k dosazení uvedených cílů je také nově vytvořený systém sdílené databáze žadatelů o poskytnutí sociální služby.
Metodika si klade za cíl nabídnout sociálním pracovnicím a pracovníkům obcí stručný manuál pro realizaci případových konferencí. Ty jsou užitečnou metodou pro posuzování, vyhodnocování a plánování práce s klienty v komplikovanějších sociálních situacích, kdy je třeba do řešení zapojit více subjektů. V metodice lze nalézt vymezení situací indikovaných pro svolání případových konferencí, doporučení postupu v jednotlivých fázích i potřebné vzory dokumentů, bez nichž nelze případovou konferenci organizovat.
Připravili jsme pro vás leták, který je průvodcem v opatrovnictví pro opatrované. Najdete zde vysvětlení základních pojmů (opatrovnictví, opatrovník), přehled v omezení svéprávnosti, možnosti zastupování, povinnosti opatrovníka aj.
Leták je zpracován metodou Easy to read (snadno srozumitelné informace).
Připravili jsme pro vás leták, který srozumitelnou formou přináší základní přehled informací pro všechny osoby, které se staly obětí trestného činu. Dočtete se zde o právech obětí, způsobu podání trestního oznámení a průběhu trestního řízení. Součástí letáku jsou také informace o tom, jak se s dopady této situace vyrovnat a odkazy na důležité kontakty (tísňové linky a odborná pomoc).
Tento sumář legislativních norem se zaměřuje především na oblast návykových látek a hazardního hraní a na zaměstnance obcí, do jejichž pracovní agendy příslušné oblasti spadají. Materiál je v jednotlivých kapitolách doplňován příklady a citacemi příslušných ustanovení zákonů. Právní předpisy jsou uváděny ve znění platném k datu vydání tohoto materiálu.
2. přepracované vydání Metodiky výkonu veřejného opatrovnictví, jehož hlavní ambicí je nahradit ve vašich knihovnách, šuplících či na vašich stolech první vydání a dál být nedílnou součástí vaší každodenní opatrovnické praxe. Kolektiv autorek: Zuzana Machová, Alena Nosková, Monika Ondráčková, Jana Ouřetská.