Sociální služby › Informace pro poskytovatele služeb › Rozvojové projekty › Předcházející projekty › Projekt Služby prevence › Aktuality projektu
Aktuality projektu
Komunitní centrum je určeno mládeži, jejíž aktivity jsou zde podpořeny z individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji. Tento projekt je financován z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
„Snažíme se klientům poskytnout bezpečné prostředí, ve kterém můžou trávit svůj volný čas, se kterým zpravidla neumějí naložit. Můžou zde hrát různé společenské aktivity, seznámit se s novými lidmi, využívat nástroje a technické vybavení, ale také využít možnosti popovídat si o svých problémech. Dále je zde možnost využít doučování předmětů, se kterými si klienti nevědí rady,“ říká Mgr. Lenka Kurová, ředitelka zařízení.
Občanské sdružení PROSTOR PRO poprvé pořádá DEN V KLÍDKU. Akce je určena dětem, mladým lidem i dospělým. Dveře Nízkoprahových zařízení pro děti a mládež KLÍDEK v Čajkovského ulici budou v sobotu 15. října 2011 od 15 hodin otevřeny všem návštěvníkům. Na místě budou po celou dobu pracovníci obou nízkoprahových zařízení připraveni zodpovědět dotazy příchozích. Akce nabízí bohatý program sestavený z divadla, hudby, exhibice a dalších doprovodných, především tvůrčích aktivit.
Představení s názvem Fagi zlobí! v podání Divadla DNO pobaví především děti. „Máte pocit, že Vaše děti jsou nesnesitelné? Přijďte se podívat na Fagi! Po tomhle představení budete svoje děti milovat,“ láká i dospělé diváky Jiří Jelínek z Divadla DNO. „Především teenagerům je pak určeno představení Mnoho povyku pro nic v podání souboru Q10 z Divadla Jesličky,“ informuje koordinátorka akce Simona Zatloukalová. O hudební část programu se postará skupina Zábor, která hraje pohodový psychedelic blues, a formace Apart Aside, označující svůj energický styl jako trash-pop. Strhující show předvedou cvičitelky se psy z královéhradeckého klubu Dogfrisbee. V rámci workshopů a dalších aktivit budou mít návštěvníci DNE V KLÍDKU možnost vyrobit si odznaky s vlastními motivy, zapojit se do hudebního workshopu, zabubnovat si, zkusit si chůzi po laně, vyzdobit veřejný prostor okolo budovy organizace PROSTOR PRO, poslat vzkaz na heliovém balónku, nechat si vytvořit zajímavý účes či si na vlastní kůži vyzkoušet simulaci těhotenství a stáří.
Komunitní centrum Amaro Phurd-Pražská, jehož provozovatelem je Občanské sdružení Salinger dovršuje devátý rok svého fungování v oblasti práce s dětmi a rodinami ve vyloučených lokalitách v Hradci Králové. Za tuto poměrně dlouhou dobu proběhla řada menších či větších změn v koncepci služby, personálním zajištění, technickém vybavení, kvalitativním ukotvení či standardizaci služby. V práci s klienty jsme vyzkoušeli řadu metod, každá z nich měla něco do sebe, ale na významu nabývala komunitní práce.
Sdružení Péče o duševní zdraví a jeho hradecká pobočka Vás zvou na program v rámci Týdnů pro duševní zdraví. Kulturně osvětová akce má již dlouholetou tradici v Pardubicích, kde letos zahájí už 16. ročník v pondělí 19. září. Následně pokračuje v městech Chrudim a Ústí nad Orlicí. V Hradci Králové se akce bude konat od 10. října, na Světový den duševního zdraví a program bude pokračovat do 18. října. Dále Týdny pro duševní zdraví pokračují ve městech Rychnov nad Kněžnou a Jičín.
Občanské sdružení Péče o duševní zdraví s dalšími bezmála padesáti organizacemi připravili pro širokovou veřejnost bohatý kulturní a vzdělávací program. „Pořádáním Týdnů pro duševní zdraví si klademe za cíl působit na společnost, aby neodsuzovala duševně nemocné. Abychom si uvědomili, že duševní poruchy nejsou nic odsouzeníhodného a že je potřeba propojovat svět zdravých a nemocných, protože mezi nimi ve skutečnosti není žádná ostrá hranice.“, komentuje účel akce Leona Hovorková, PR manažerka Péče o duševní zdraví.
I v letošním roce realizuje náchodské občanské sdružení Dokořán, o. s. projekt, který nabízí pestrý pravidelný program pro volný čas dětí ze sociálně slabých rodin s názvem Cesta za poznáním“. Od 1. ledna do 31. prosince probíhá v rámci nízkoprahového klubu Archa projekt „Cesta za poznáním“, který se zaměřuje na volný čas především romských dětí z Náchoda ve věku od 10 do 18 let. Hlavními projektovými aktivitami jsou jednodenní výlety, týdenní letní pobyt, výtvarné dílny a sportovní aktivity. Prozatím se uskutečnily 3 výlety a jeden letní týdenní pobyt.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje se zařadil mezi zaměstnavatele, kteří si nechali externě posoudit, jak přistupují k tématu podpory rovných příležitostí žen a mužů a podpoře slaďování pracovního, rodinného a osobního života svých zaměstnankyň a zaměstnanců.
Audit Rovné příležitosti prováděla v období od února do května 2011 obecně prospěšná společnost Gender Studies, která je partnerem Královéhradeckého kraje v projektu „Podpora rovných příležitostí žen a mužů a slaďování pracovního a rodinného života na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje“. Cílem auditu bylo vyhodnotit, do jaké míry krajský úřad naplňuje princip rovných příležitostí, popsat stávající situaci, ocenit dobré praxe a nabídnout cestu ke zlepšení v problematických oblastech.
Zvláštní pozornost byla věnována analýze zaměřené na oblast slaďování pracovního a rodinného života. Ta přinesla nezbytné informace o potřebách zaměstnankyň a zaměstnanců úřadu pro výběr a zavedení žádoucích opatření v těchto oblastech.
V neděli 11.9.2011 jsme se s uživateli sociální rehabilitace a denního stacionáře zúčastnili Košumberského poháru v závěsném kuželníku v areálu Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé. S chutí jsme se zúčastnili sportovního klání. Z naší organizace přijela dvě družstva mentálně a tělesně postižených uživatelů. Jelikož se soutěže účastnili převážně vozíčkáři, tak ostatní soutěžící usedli při hraní na židle.
...To vše si vyzkoušelo 18 dětí a mládeže z Nízkoprahového klubu Střelka ve Dvoře Králové na letošním táboře „Realita“.
Nápad k realizaci tohoto tématu povstal ze zkušeností Občanské poradny – služby naší Charity ve Dvoře Králové nemalé množství lidí se dostává do obtížných životních situací proto, že lehkomyslně rozhodují o své budoucnosti např. podpisem různých nevýhodných úvěrů a smluv s obchodníky, díky kterým se snadno mohou stát dlužníky na celý život. Vedoucí na táboře si kladli za cíl přiblížit dětem realitu hospodaření s penězi, princip jejich získávání (vztah mezi vzděláním a zaměstnáním), a dále nechat děti zažít následky špatných, ale i dobrých životních rozhodnutí.
V prosinci 2010 byla zahájena realizace projektu „Hudbou k přátelství“. Díky projektu byla otevřena v prostorách střediska Milíčův dům hudební zkušebna. Smyslem projektu je vytvoření prostoru, kde bude moci zkoušet talentovaná mládež pod vedením zkušeného lektora. „Prostřednictvím projektu se snažíme budovat dobré vztahy mezi místními komunitami a zároveň tak posilujeme aktivní trávení volného času mládeže v tomto regionu“, uvedla Iva Krobotová, DiS., sociální pracovnice NZDM Centrum Alternativa. O všech připravovaných akcích je veřejnost vždy informováná s předstihem na www.milicak.cz či na facebooku Milíčova domu.
Rychnov nad Kněžnou – Nová Paka – 6.-11. 8. 2011 – Desítky mladých lidí téměř týden pracovaly zcela zadarmo na proměně areálu bývalé keramičky v moderní školské a volnočasové centrum. Účastníci přijeli z různých východočeských měst včetně osmičlenné skupiny vedoucích a návštěvníků rychnovského Centra 5KA.