Sociální služby › Informace pro poskytovatele služeb › Rozvojové projekty › Předcházející projekty › Projekt Služby prevence › Aktuality projektu
Aktuality projektu
Uživatel drog v lékárně nemusí nutně znamenat riziko.
Ne každý závislý přichází do lékárny s úmyslem krást nebo nakupovat léky s obsahem pseudoefedrinu ve velkém. V každém případě se vyplatí, aby byl personál dobře připraven na kontakt s touto specifickou klientelou a uměl v případě potřeby nejen adekvátně reagovat, ale také kvalifikovaně poradit a odkázat na službu, která může závislému pomoci. Jak se ukazuje, zájem o tuto problematiku se u lékárenského personálu zvyšuje. Jednou z možností, jak načerpat zkušenosti a informace, je spolupráce s organizacemi, které se drogovou problematikou zabývají. První zkušenosti již sbírají některé z královéhradeckých lékáren, které začaly své poznatky sdílet a zahájily spolupráci s občanským sdružením Laxus.
Občanské sdružení Laxus se v Královéhradeckém kraji stará o uživatele drog a také o veřejné zdraví. Pracovníci sdružení například sbírají odhozené injekční stříkačky a testují uživatele drog na infekční choroby. Díky tomu patří Královéhradecký kraj k bezpečnějším místům.
Sociální rehabilitace poskytovaná občanským sdružením Život bez bariér v Nové Pace je sociální služba, která pomáhá osobám v nepříznivé sociální situaci v důsledku zdravotního znevýhodnění tím, že je vede k dosažení samostatnosti a nezávislosti a tím k lepší integraci do společnosti.
Jičínská pobočka Péče o duševní zdraví (PDZ) pomáhá lidem s duševním onemocněním více jak dva roky. Své služby poskytují i terénní formou. To znamená, že pracovníci dojíždějí za klienty do místa bydliště. Jejich cesty vedou do měst a obcí jako Hořice, Nová Paka, Sobotka nebo Kopidlno. Díky Individuálnímu projektu Služby sociální prevence Královéhradeckého kraje pomáhají více něž 70 lidem ročně.
Hradec Králové - Občanské sdružení PROSTOR PRO ve spolupráci s Divadlem Drak pořádá svůj druhý benefiční večer. Benefice proběhne v pátek 9. prosince 2011 od 19 hodin v Divadle Drak. Na benefičním večeru s aukcí uměleckých předmětů zahraje akusticko-elektrická kapela DVA, divadelní improvizaci předvede Divadlo VOSTO5.
Hradec Králové – Graffiti malby, které vznikly na letošním červnovém ročníku GRAFFITI STREET JAM, se objeví na dvou hradeckých školách. Výstavu v týdnu od 7. do 11. 11. organizují sociální pracovnice Terénního programu STREET z občanského sdružení PROSTOR PRO. Cílem streetworkerek je netradiční a osobní formou oslovit mladé lidi a předat jim informace o práci terénních sociálních pracovníků.
„Výstavou navazujeme na červnovou akci GRAFFITI STREET JAM 5, kterou každoročně pořádáme v centru města na Ulrichově náměstí. Na ZŠ Habrmanova a na SOŠ a SOU Hradební instalujeme sololitové desky s graffiti, které vznikly přímo na akci. Naším hlavním cílem je poutavou formou oslovit mladé lidi a podat jim informace o práci terénních sociálních pracovníků. Právě jedna ze sololitových desek je koncipována jako informační tabule, na níž si žáci a studenti mohou veškeré informace přečíst,“ sdělila Eliška Suchánková, koordinátorka Terénního programu STREET.
Občanské sdružení Péče o duševní zdraví vytvořilo ve spolupráci s rychnovskou občanskou poradnou Agapé metodiku kurzu finanční gramotnosti pro lidi s duševním onemocněním. Metodika vznikla v rámci projektu, který je financován z královéhradeckého krajského projektu prevence kriminality na rok 2011 a z rozpočtu města Kostelec nad Orlicí.
Rozšíření kapacit služeb zaměřených na rozvoj pracovních dovedností a společenského uplatnění pro osoby s mentálním postižením v Hradci Králové a azylového bydlení pro matky s dětmi v Trutnově podpoří Královéhradecký kraj z prostředků Evropského sociálního fondu, které získal prostřednictvím projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji. Díky tomuto projektu také bude realizována sociální práce s lidmi bez domova v azylovém domě Žofie ve Dvoře Králové nad Labem.