Sociální služby › Informace pro zájemce o služby › Aktuality
Aktuality
Sdružení Péče o duševní zdraví a jeho hradecká pobočka Vás zvou na program v rámci Týdnů pro duševní zdraví. Kulturně osvětová akce má již dlouholetou tradici v Pardubicích, kde letos zahájí už 16. ročník v pondělí 19. září. Následně pokračuje v městech Chrudim a Ústí nad Orlicí. V Hradci Králové se akce bude konat od 10. října, na Světový den duševního zdraví a program bude pokračovat do 18. října. Dále Týdny pro duševní zdraví pokračují ve městech Rychnov nad Kněžnou a Jičín.
Občanské sdružení Péče o duševní zdraví s dalšími bezmála padesáti organizacemi připravili pro širokovou veřejnost bohatý kulturní a vzdělávací program. „Pořádáním Týdnů pro duševní zdraví si klademe za cíl působit na společnost, aby neodsuzovala duševně nemocné. Abychom si uvědomili, že duševní poruchy nejsou nic odsouzeníhodného a že je potřeba propojovat svět zdravých a nemocných, protože mezi nimi ve skutečnosti není žádná ostrá hranice.“, komentuje účel akce Leona Hovorková, PR manažerka Péče o duševní zdraví.
I v letošním roce realizuje náchodské občanské sdružení Dokořán, o. s. projekt, který nabízí pestrý pravidelný program pro volný čas dětí ze sociálně slabých rodin s názvem Cesta za poznáním“. Od 1. ledna do 31. prosince probíhá v rámci nízkoprahového klubu Archa projekt „Cesta za poznáním“, který se zaměřuje na volný čas především romských dětí z Náchoda ve věku od 10 do 18 let. Hlavními projektovými aktivitami jsou jednodenní výlety, týdenní letní pobyt, výtvarné dílny a sportovní aktivity. Prozatím se uskutečnily 3 výlety a jeden letní týdenní pobyt.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje se zařadil mezi zaměstnavatele, kteří si nechali externě posoudit, jak přistupují k tématu podpory rovných příležitostí žen a mužů a podpoře slaďování pracovního, rodinného a osobního života svých zaměstnankyň a zaměstnanců.
Audit Rovné příležitosti prováděla v období od února do května 2011 obecně prospěšná společnost Gender Studies, která je partnerem Královéhradeckého kraje v projektu „Podpora rovných příležitostí žen a mužů a slaďování pracovního a rodinného života na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje“. Cílem auditu bylo vyhodnotit, do jaké míry krajský úřad naplňuje princip rovných příležitostí, popsat stávající situaci, ocenit dobré praxe a nabídnout cestu ke zlepšení v problematických oblastech.
Zvláštní pozornost byla věnována analýze zaměřené na oblast slaďování pracovního a rodinného života. Ta přinesla nezbytné informace o potřebách zaměstnankyň a zaměstnanců úřadu pro výběr a zavedení žádoucích opatření v těchto oblastech.
V neděli 11.9.2011 jsme se s uživateli sociální rehabilitace a denního stacionáře zúčastnili Košumberského poháru v závěsném kuželníku v areálu Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé. S chutí jsme se zúčastnili sportovního klání. Z naší organizace přijela dvě družstva mentálně a tělesně postižených uživatelů. Jelikož se soutěže účastnili převážně vozíčkáři, tak ostatní soutěžící usedli při hraní na židle.
Jaké potřeby mají lidé, kteří pečují o seniory a osoby se zdravotním postižením, chce zjistit ve speciálním průzkumu Královéhradecký kraj. Průzkum potřeb pečujících osob v Královéhradeckém kraji se uskuteční v rámci projektu zaměřeného na zlepšení dostupnosti a kvality sociálních služeb.
Na konci prázdnin, v termínu 14. – 20. srpna 2011 se na táborové základně v Mělčanech u Dobrušky uskutečnil již třetí ročník letního tábora s názvem „Kdo si hraje, nezlobí“. Hlavním organizátorem tábora bylo město Jaroměř, které v úzké spolupráci s Pionýrskou skupinou Za Vodou Josefov, klubem Smajlík a terénními pracovníky města umožnilo 25 dětem smysluplně strávit týden v podhůří Orlických hor.
Léto v klubu Smajlík jsme zaměřili především na naše dětské klienty. O prázdninách děti pravidelně docházely do klubu Smajlík nacvičovat na červencovou přehlídku romských souborů a kapel s názvem „ROMFEST 2011“ a na srpnovou soutěž „Šance pro talent“. V obou případech děti za taneční vystoupení sklidily obdiv, a to nejen u svých rodinných příslušníků, kteří je přišli povzbudit, ale také u diváků. Závěrečný potlesk byl pro ně zdrojem dobrého pocitu, protože něco nového umí a na vystoupení se dobře připravily.
Broumov, 19.9. 2011 – 8 mladých lidí z Broumova, se kterými spolupracují terénní pracovníci o.s. Romodrom, využilo příležitost doplnit si vzdělání a zvýšit tak své šance na trhu práce