Sociální služby › Informace pro zájemce o služby › Aktuality
Aktuality
Asi každý z nás má nějakou představu o tom, co se skrývá pod pojmem azylový dům, kdo jsou jeho obyvatelé a k čemu tato instituce slouží. V tomto článku bych rád krátce popsal, případně vysvětlil, co je sociální služba azylový dům, jaký je její účel, kdo může být uživatelem této služby a jaké činnosti musí a může poskytovatel uživatelům zajišťovat. Dále bych vám rád představil azylový dům - Dům Žofie a seznámil vás s jeho působením zde ve Dvoře Králové nad Labem.
Broumov, 14. 2. 2012 – spolupráce terénních sociálních pracovníků s romskými asistenty Městské policie v Broumově má přispět k pokojnému soužití občanů města.
Dobrovolnická agentura při Diecézní charitě Hradec Králové se v prvním únorovém týdnu přestěhovala do větších prostor v budově YMCA v Šafaříkově ul. 666/9 (1. patro).
"Můj život plynul v dětství celkem poklidně. Vztahy mezi mnou a rodiči byly fajn. Měl jsem na rodinu fakt štěstí, protože jak táta, tak mamka na mě byli opravdu hodní. Jenomže tenkrát jsem ještě netušil, co přijde za pár let." Když mi bylo dvanáct, začali první větší problémy. V tu dobu se mnou začala pomalu cloumat puberta a já se začal měnit. Ve čtrnácti jsem udělal osudovou chybu. Ukradl jsem otci z kreditní karty za zhruba tři měsíce asi 20 tisíc korun a bez rozmyslu je utratil za hlouposti a tak nastal můj životní zlom...
Strategicky významné centrum pro léčbu pacientů s mrtvicí zatím nemocnici v Náchodě stále chybí. Toto pracoviště má odpovídající techniku i zajištění špičkovými zdravotníky a pro nemocnici, která má spádovou oblast přes 150 tisíc lidí, je velmi potřebné. Ministerstvo zdravotnictví však náchodské nemocnici pro tuto léčbu potřebnou akreditaci dosud neudělilo.
Hradec Králové - Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež KLÍDEK, jeden z programů občanského sdružení PROSTOR PRO, zahájilo tento týden půlroční blok s názvem ARTE hry. Workshopy, které zahrnují např. hudební aktivity, výtvarné dílny a hry rozvíjející verbální dovednosti, jsou určené mladým lidem ve věku 14 až 20 let.
Mimo práce s rodinou jako celkem, pracujeme v rámci Komunitního centra Amaro Phurd-Pražská, jehož provozovatelem je Občanské sdružení Salinger, také s dětmi a mládeží v programech Cikne (předškoláci) a Bare (děti do ukončení povinné školní docházky). V rámci těchto dvou programů se snažíme preventivně působit proti patologickým jevům, které se v dětských skupinách mohou objevovat, jako např. šikana, záškoláctví, drobná kriminalita, bezpečný sex, apod. Tato témata jsou v romských rodinách často tabuizována, tudíž o nich děti nebývají příliš informovány. Pracujeme také na posilování kompetencí dětí k tomu, aby dokázaly uspět ve vrstevnické skupině či školní třídě a v neposlední řadě se snažíme zprostředkovávat kontakt dětí se světem mimo ghetto (prostřednictvím akcí, tanečních či pěveckých vystoupení, putování v přírodě, atd.) a nabourávat tak oboustranné předsudky.
V rámci individuálního projektu Vzdělávání poskytovatelů a zadavatelů sociálních služeb na území Královéhradeckého kraje IV jsou nyní v nabídce dva nově připravené, akreditované kurzy. Případová sociální práce na obcích je určena zejména sociálním pracovníkům obcí a kurz Prevence závislosti na sociální službě má široké použití v řadě služeb poskytovaných dlouhodobě zejména lidem s postižením, bez přístřeší, v seniorském věku. Rozsah přímé výuky je v obou vzdělávacích akcích 40 hod. během 5 dnů. Oba kurzy byly vytvořeny v úzké spolupráci dodavatele, kterým je občanské sdružení Quip – Společnost pro změnu, s Královéhradeckým krajem (realizátorem projektu) a s účastníky pilotních běhů kurzů.
V Broumově Velké Vsi, v budově bývalé základní školy, bylo 1. prosince otevřeno Centrum pro rodinu. Centrum poskytuje celkem tři služby - sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, odborné sociální poradenství a mateřský klub pro rodiče a děti
Středisko Stopa čápa Občanského sdružení Salinger pracuje s náhradními rodinami v rámci celého Královéhradeckého kraje. V současné době nabízí středisko devět programů, které jsou zaměřeny na provázení, vzdělávání, psychickou a informační podporu náhradním rodinám, aby mohly vytvořit harmonické zázemí pro všechny své členy. „Našim cílem bylo vytvořit komplexní systém služeb, které provází všechny členy náhradní rodiny po celou dobu přípravy na přijetí dítěte do rodiny až po jeho odchod v době dosažení zletilosti či skončení školní docházky“, říká vedoucí střediska Iva Rosíková.