Sociální služby › Zpravodaj › Aktuality › Pro zájemce o služby
Zpátky, jinak. Bývalí závislí se vrací do života s novou šancí
Péče o koně, pomoc s přípravou sena a dříví, ale i pěší túra, malování a povídání o tom, jak se daří zvládat život bez drog a závislosti. To všechno zažili v uplynulých dnech abstinující klienti občanského sdružení Laxus.
Heleně je 31 let a ten, kdo ji nezná, by jen těžko věřil, že ještě před rokem a půl brala pervitin. Po několika letech, kdy se podle svých slov pouze pohybovala v bludném kruhu, se rozhodla pro léčbu, kterou také úspěšně dokončila. I přesto se stále potýká s důsledky někdejší drogové kariéry. „Narážím na místa, kde jsem se pohybovala, na tehdejší známé, kteří se čas od času objeví a také mě samozřejmě dohání některé vzpomínky a někdy bohužel i myšlenka na to, jaké by to bylo, dát si pervitin znovu,“ říká mladá žena a potvrzuje tím, že léčbu má sice za sebou, ale o abstinenci se bude muset pečlivě starat ještě hodně dlouho.
Pro Helenu a čtyři další, kteří úspěšně zvládli léčbu a zahájili abstinenci, uspořádalo občanské sdružení Laxus v rámci projektu s názvem „Zpátky, jinak“, zážitkový pobyt. Během tří dnů, které prožili na farmě, kde se starali o zvířata, připravovali seno a dříví, ale také relaxovali a absolvovali pěší túru, mohli společně sdílet své starosti, ale i úspěšné recepty na zvládání krizových momentů. Těch, ve kterých během své závislosti obvykle sahali po droze. K dispozici měli po celou dobu i tým odborných pracovníků, kteří mají na starosti takzvané doléčování, tedy péči o ty, kteří prošli léčbou a začínají s novým životem. "Chtěla jsem zažít něco nového, odpočinout si, a seznámit se s lidmi, kteří mají stejný problém jako já. Setkání naprosto splnilo moje očekávání a dodalo mi energii i sebedůvěru. Vím, že nejsem se svými starostmi sama a mám se kam obrátit,“ shrnula při závěrečném zhodnocení uplynulé tři dny Helena.
Zážitkový pobyt proběhl v rámci projektu „Zpátky, jinak“, který na začátku roku spustilo občanské sdružení Laxus. Projekt má dvě úrovně. Ta první se věnuje těm, kteří se kvůli drogám dostali do vězení. „Pracujeme s lidmi na tom, aby po skončení trestu nespadli zpátky tam, kde byli. Odsouzené připravujeme na práci a shánění bydlení nebo společně hledáme nejvhodnější léčbu, do které nastoupí rovnou z výkonu trestu,“ říká Eva Mifková, garantka programu. Druhá polovina projektu je zaměřena na bývalé a abstinující uživatele drog. „Ukazuje se totiž, že ani po léčbě nemusí mít člověk vyhráno. Proto se v programu následné péče věnujeme tomu, jak zvládat abstinenci, nové zkušenosti, potíže a také volný čas, který byl dříve vyplněn braním drog,“ dodává. Tým, který projekt realizuje, funguje v šesti věznicích a dvou ambulantních centrech v Hradci Králové a Pardubicích. „Ve věznicích poskytujeme individuální i skupinové konzultace a využíváme při tom nové metodiky a vzdělávací materiály, které jsme díky projektu vyvinuli. Následnou péči pak pracovníci sdružení poskytují v ambulantních centrech v Hradci Králové a Pardubicích. Abstinující lidé tak mohou využít třeba arteterapii, relaxaci nebo víkendové aktivity,“ popisuje detaily Mifková s tím, že všechny aktivity provádějí klienti programu ve spolupráci s pracovníky sdružení.
Projekt „Zpátky, jinak“ je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR. Zahájen byl počátkem roku a během dalších dvou let bude probíhat v šesti věznicích v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji, a Ambulantních centrech v Hradci Králové a Pardubicích.
Detaily projektu: