Sociální služby › Zpravodaj › Aktuality › Pro zájemce o služby
Podpora integrace vyloučených lokalit pokračuje
Královéhradecký kraj od listopadu 2010 podporuje integraci obyvatel vyloučených lokalit do společnosti a na trh práce prostřednictvím v pořadí již druhého dvouletého projektu, jehož realizace je podporována z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Královéhradecký kraj od listopadu 2010 podporuje integraci obyvatel vyloučených lokalit do společnosti a na trh práce prostřednictvím v pořadí již druhého dvouletého projektu, jehož realizace je podporována z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
„Jsme potěšeni, že kraj získal z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky částku 19 132 640 korun na realizaci navazujícího dvouletého projektu Podpora sociální integrace obyvatel vyloučených lokalit v Královéhradeckém kraji II. Cílem projektu je pokračovat v úspěšně nastartovaných aktivitách prvního projektu a dále je rozšiřovat,“ uvedl krajský radní odpovědný za sociální oblast Vladimír Derner.
Finanční částka bude rozdělena na realizaci klíčových aktivit projektu, mezi něž patří zejména zajištění potřebné terénní sociální práce kvalifikovanými pracovníky ve vyloučených lokalitách obcí Hradec Králové, Smiřice, Broumov, Rychnov nad Kněžnou, Slatina nad Zdobnicí, Kostelec nad Orlicí, Borohrádek, Doudleby nad Orlicí, Náchod, Nový Bydžov, Úpice, Jaroměř, Vysoké Veselí a Údrnice. Terénní pracovníci pracují s osobami a celými rodinami s cílem zlepšit jejich sociální situaci. Pomáhají jim hledat a udržet si práci, řešit situaci v oblasti dluhů, hospodařit v domácnosti, podporují také doučování a školní přípravu dětí a mnohé jiné činnosti. Tato aktivita bude zajištěna jedenadvaceti terénními pracovníky, kteří získávají odbornou kvalifikaci prostřednictvím vzdělávacího kurzu, seminářů na odborná témata a cyklu kazuistických seminářů. Získání vzdělání a potřebných dovedností přitom vede ke zkvalitnění poskytování služby. Dále bude ve třech venkovských lokalitách uskutečněno celkem třicet pracovních skupin s cílem nalézt možné způsoby řešení problémů na místní úrovni a zefektivnit využití existujících integračních nástrojů a finančních zdrojů.
Královéhradecký kraj na začátku letošního roku zároveň završil realizaci projektu, jehož realizací podpořil terénní práci, zvýšil kvalifikaci terénních pracovníků a zrealizoval Průzkum potřeb ve vyloučených lokalitách. „Na základě tohoto průzkumu jsme vytvořili Strategii integrace sociálně vyloučených lokalit v Královéhradeckém kraji pro období 2011 – 2016. Při tvorbě tohoto dokumentu bylo využito také výstupů ze setkání s odborníky v šesti obcích v kraji a výsledků jednání pracovních skupin, složených z odborných pracovníků z obcí, neziskových organizací, škol a dalších institucí. Ve strategii bylo stanoveno pět rozvojových priorit. Základním impulzem pro tvorbu strategie byla absence kvalitativních údajů o stavu sociálně vyloučených lokalit v Královéhradeckém kraji,“ dodal Derner.