Sociální služby › Zpravodaj › Aktuality
Dva měsíce realizace terénních programů jsou za námi
Hradec Králové, 27. 7. 2015 - tým terénních sociálních pracovnic hodnotilo dva měsíce realizace Terénních programů pro osoby ohrožené sociálním vyloučením- Královéhradecký kraj
Vrámci projektu Terénní programy pro osoby ohrožené sociálním vyloučením- Královéhradecký kraj poskytujeme bezplatně na území celého Královéhradeckého kraje služby osobám od 18 let věku. Cílem tohoto projektu je především:
- podpořit začlenění osob ze socio-kulturně znevýhodněného prostředí do přirozeného sociálního prostředí a na trh práce,
- vyhledávat osoby, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženy,
- poskytovat těmto osobám sociální službu scílem minimalizovat rizika jejich způsobu života a zvyšovat jejich dovednost řešit vlastními prostředky svou nepříznivou situaci.
Nikola Machová, působící na Náchodsku a částečně také na Trutnovsku, mi sdělila: „Pracovat jako terénní pracovnice ve vyloučených lokalitách je pro mě životní výzvou a určitým způsobem posláním. Svou práci mám velice ráda a vážím si jí. Je to zaměstnání, které má smysl a svou budoucnost, protože lidí, které zachytí síť terénních služeb, je a bude hodně. Na této práci mně vyhovuje možnost kreativního a samostatného myšlení a jednání.“
Některé kolegyně mají sterénní prací vsociálně vyloučených lokalitách již své zkušenosti, pro některé je tato práce nová. Ale všechny jsme za ty dva měsíce fungování měly možnost být potěšeny i překvapeny. Terezu Felcmanovou, která působí převážně na Hradecku a Trutnovsku, potěšil „hlavně systém odkazování na návazné služby a to, že klienti musí opravdu spolupracovat, protože my, pracovníci, za ně nic neuděláme. Stím souvisí i to, že mám pocit, že moji klienti pochopili důležitost, jakou hraje jejich vlastní aktivita při řešení problémů.“
Vpráci klademe velký důraz na spolupráci súřady a dalšími neziskovými organizacemi. Mohlo by se zdát, že za dva měsíce realizace projektu nelze uvést příběhy, jak terénní pracovnice pomohly a podpořily konkrétní klienty. Těchto příběhů se mi však sešlo hned několik. Vybrala jsem tři znich, od třech terénních pracovnic, ze třech od sebe vzdálených koutů Královéhradeckého kraje. Jsou zároveň ukázkou třech nejčastějších zakázek, které vterénu sklienty řešíme – problematiku nezaměstnanosti, dluhového poradenství a hledání nového bydlení.
paní Š., Hradecko
Kpaní Š. jezdí terénní sociální pracovnice Andrea Vítkoví, DiS., která má na starosti lokality na Hradecku a Rychnovsku. Na začátku projektu jsme byly přizvány na případovou konferenci, na které byl paní Š. představen projekt „Terénní programy“ a blíže popsány služby, které jí můžeme nabídnout. Sklientkou byly následně uzavřeny dvě zakázky – jedna se týkala nalezení zaměstnání, druhá dluhové problematiky. Cílem bylo pomoci paní Š. zlepšit její finanční situaci, která se po vážné nehodě jejího manžela velmi zhoršila.
Paní Š. aktivně spolupracovala na hledání zaměstnání. Zjišťovala možnosti, které by se svým vzdělání a praxí měla. Terénní pracovnice sklientskou přišly na inzerát práce vobchodě. Následoval životopis, pohovor v obchodě a kradosti klientky podpis pracovní smlouvy. Paní Š. získala zaměstnání díky své vlastní aktivitě a iniciativě. Poskytuje to nyní větší prostor pro druhou část zakázky klientky- řešení dluhů.
M. V., Jičínsko
Kateřina Venclů, která působí na Jičínsku, uvádí: „Řeším převážně dluhovou problematiku. U jedné klientky se podařilo pomoci nastavit takové splátky, kdy je spokojená klientka i věřitel. Jednalo se o exekuci na dávky. Podařilo se rychlým jednáním zastavit exekuci a přímé strhávání zdávky. Vtéto lokalitě je více předlužených klientů. Vtomto případě byl exekutor velmi vstřícný a klientka ihned zaplatila první splátku. Vše je na dobré cestě.“
V. K., Náchodsko
Třetí příběh je zNáchodska, kde působí Nikola Machová. Terénní pracovnice popisuje: „Před pár týdny se na mě obrátila sociální pracovnice OSPODu vNáchodě svelmi urgentní zakázkou. Týkala se rodiny, která skončila bez domova a prostředků na živobytí. Matka sdvěma dcerami (12 a 17 let) se vrátila do Čech zAnglie, kde zažívala domácí násilí. Po příjezdu neměla nejen zajištěné bydlení a přísun financí, ale navíc jí byly odcizeny veškeré osobní dokumenty. Společně s paní V.K. jsme nejprve začaly řešit jejich vyřízení. Matka sdcerami provizorně přespávaly u příbuzného, a to do doby, než se nám společně podařilo najít vhodný byt kpronájmu. Zároveň bylo třeba jednat súřady o vyřízení mimořádné dávky na kauci. Bylo potřeba také vyřídit připojení elektřiny, což ztěžovala skutečnost, že klientka měla u dodavatele dluh zdoby před svým odjezdem do Anglie. Uzavřít tuto zakázku úspěšně nebylo snadné, ale výsledkem spolupráce je, že rodina, která se ocitla na ulici, má nyní kde bydlet a je přijatelně materiálně zajištěná. Zároveň mě potěšilo, že klientka projevila zájem o pokračování spolupráce – ráda by si našla zaměstnání, aby se finanční situace rodiny ještě zlepšila. Proto budeme nadále vkontaktu.“
Věříme, že i druhá polovina realizace projektu zaměřeného na terénní práci vKrálovéhradeckém kraji přinese celou řadu nových příběhů dobré praxe!
Kontakty:
e- mail: novakova.aufori@gmail.com, tel.: 773194 391
Více informací o projektu na www.aufori.cz