přírodní památka
nadmořská výška 243–277 m n. m.
rozloha 3,22 ha
Mapa území v GIS KHK
Bez hospodáře není louky – dřeviny útočí
Ještě po druhé světové válce byla tato lokalita zarostlá jen asi z 1/3 dřevinami, a to hlavně kolem hřbitova a blízkého domu. Nejstaršími stromy jsou tady duby a lípy. Zbytek plochy tvořily staré sady, zahrady a pastviny, což jsou nyní neudržované suché trávníky. V 50. letech minulého století tato krajina přišla o své hospodáře a začala zarůstat náletem. Nyní stromy a keře pokrývají téměř více než 4/5 plochy a rozšiřují se i na trávníky.
Kouzlo je v pestrosti – příliš mnoho lesa
Přírodní památka ležící v těsné blízkosti města je hojně využívaná veřejností. Přesto je cenná nejen přirozeně se rozrůstajícím lesem, ale i zbytky travnatých ploch. Ty ale pomalu zanikají, protože je nikdo neudržuje. Právě kombinace travnatých ploch bez dřevin a přirozené dubohabřiny se starými stromy je bohatá na vzácné druhy – růži galskou, dymnivku plnou, svízel severní. Roste tady i bradáček vejčitý. Z živočichů zde můžeme najít modrásky, čmeláky, lišaje, zlatohlávky, z obratlovců ťuhýky, žluvy, několik druhů netopýrů a další.
Záchrana je v rukách zahradníka, vašich a úředníka
Ideální stav této přírodní památky je stávající poměr ploch zarostlých dřevinami i ploch travnatých. Aby se les pomalu nerozšířil na travnaté plochy, je potřeba jej „zahnat“. Tedy z nich zahradnickými nůžkami, křovinořezem a motorovou pilou vystříhat a vyřezat výmladky – nálet, případně odstranit nežádoucí druhy – akát a modřín. Protože dřeviny budou mít tendenci se na travnaté plochy vracet, je nutné je pravidelně sekat. Sklizená tráva, vyřezané keře a stromy, stejně jako biologický odpad, který do chráněného území přivezli lidé, jsou nežádoucím zdrojem dusíku a je nutné je odvézt mimo přírodní památku. Vzhledem k tomu, že místo je jen na dosah z centra Hradce Králové, mají o něj zájem i investoři. Je však zřejmé, že pokud by místo zajímavé dubohabřiny a suchých trávníků vyrostly domy, o tento cenný kus přírody bychom my všichni přišli. Zajímejme se tedy na úřadech o to, co se s přírodní památkou děje i v územním plánu. Ten můžeme ovlivnit i my.
Jste vítáni, jestliže:
- si odpadky budete odnášet s sebou;
- budete rozdělávat oheň pouze na vyhrazených místech.