Domů Bystřice – Řeka Velevruba Tupého

Bystřice – řeka velevruba tupého

přírodní památka
nadmořská výška 240–280 m n. m.
rozloha 27,91 ha

Mapa území v GIS KHK(odkaz je externí)

Tuto řeku doporučuje 9 velevrubů tupých z 10

Kdybychom řeky hodnotili hvězdičkami, podobně jako to děláme u restaurací a ubytování, musela by část Bystřice od Boharyně po Svatogothardskou Lhotu získat alespoň čtyři z pěti. Ptáte se, co je na ní tak výjimečného? Je to přítomnost vzácného mlže velevruba tupého. Dřív byl tento živočich s měkkým tělem, které chrání dvě spojené lastury, hojně rozšířen po řekách v celé České republice. Dnes už má stabilní populace jen v několika lokalitách. O řece nám to říká, že musí mít patřičně čistou vodu a dostatek ryb.

Bystřice
Bystřice: Lastura velevruba tupého.

Dvacet pět kilometrů

Řeku chráníme jen ve zmíněném úseku, níže po proudu už velevruba nepotkáte. Koryto řeky je tam napřímené, jednotvárné, voda tam teče větší rychlostí, vymílá koryto a odnáší sedimenty. To velevrubovi (a nejen jemu) nevyhovuje.

Není mlžů bez ryb

Výskyt některých druhů ryb jako jsou jelec tloušť nebo střevle potoční je pro velevruby životně důležitý. Larvy velevrubů se totiž přichycují na žábry ryb a cizopasí na nich. Svého hostitele ale nijak výrazně ani dlouho netrápí. V řece však velevrubové sehrávají i kladnější roli. Dospělí jedinci se živí filtrací planktonu, čímž pomáhají udržovat čistotu vody. Nevelký velevrub řece prospívá obvykle deset až patnáct let svého života.

Bystřice
Meandrující koryto řeky Bystřice.

Jak velevrubovi neškodit?

To, zda naše příroda přijde o další druh živočicha, závisí hlavně na nás. Postavit „novou“ řeku velevrubovi není možné, proto je třeba nepokazit tu stávající.

Aby se velevrubovi tupému a dalším obyvatelům v řece dále líbilo, musíme udržet či lépe zvýšit čistotu vody. Tu nejvíce ohrožují nežádoucí látky z polí i lidských sídel. Na březích řeky je potřeba neskladovat odpad (ani ten biologický) a už vůbec ho neházet do vody. Zemědělci by měli omezit používání pesticidů na okolních polích a neorat je až ke břehům řeky. Každý větší déšť pak totiž splachuje půdu přímo do vody.

Kvůli závislosti velevruba na rybách je potřeba z řeky odstranit překážky, které jim brání v pohybu řekou. Rybáři by neměli do řeky vysazovat velké osádky dravých ryb. Jsou možná chutné na talíři, ale z řeky spolehlivě vyžerou ty druhy, které jsou pro velevruba důležité.

Bystřice
Bystřice: Řeka si zachovává alespoň zčásti přirozený ráz s rostlinami na březích.

Autor

Markéta Bajerová