Integrace národnostních menšin, azylantů a integrace cizinců
Pracovník zodpovědný za agendu národnostních menšin, azylantů a integrace cizinců zajišťuje koncepční, metodické, koordinační činnosti v dílčích oblastech státní správy nebo samosprávy kraje týkajících se této problematiky. Zabezpečuje informovanost a metodickou pomoc obcím kraje na úseku integrace cizinců. Zabezpečuje souhrnné práce při zajišťování stavu dílčích úseků státní správy nebo samosprávy týkající se národnostních menšin a cizinců, zpracovává koncepční materiály a návrhy politiky kraje ve vztahu k problematice integrace národnostních menšin a cizinců v Královéhradeckém kraji. Připravuje souborné zprávy o situaci národnostních menšin a o jejich potřebách na území kraje, zpracovává stanoviska k návrhům zákonů a právních předpisů týkajících se práv národnostních menšin, zejména v oblasti zaměstnanosti, dopravy, bydlení, péče o zdraví, školství, sociálního zabezpečení, sociálních služeb, společenského a kulturního života, spolupracuje s ostatními odbory krajského úřadu, s obecními úřady v kraji, s regionálními nevládními neziskovými organizacemi při řešení vztahů mezi majoritou a minoritami, při přípravě rozvojových dokumentů kraje a programů sociální prevence. Podílí se na realizaci Státního integračního programu v kraji a na naplňování Koncepce integrace cizinců a azylantů v ČR Základní dokumenty k integrační politice ke stažení – Aktuální informace o migraci (mvcr.cz) . Ve své práci se řídí mj. zákonem č. 325/1999 Sb. o azylu, zákonem č. 326/199 Sb. o pobytu cizinců na území ČR a předpisy souvisejícími, metodickým pokynem MV ČR a instrukcemi MV ČR a jejich novelizacemi, zveřejňovanými ve věstníku vlády ČR.
Pracovník zodpovědný za agendu národnostních menšin, azylantů a integrace cizinců zajišťuje koncepční, metodické, koordinační činnosti v dílčích oblastech státní správy nebo samosprávy kraje týkajících se této problematiky. Zabezpečuje informovanost a metodickou pomoc obcím kraje na úseku integrace cizinců. Zabezpečuje souhrnné práce při zajišťování stavu dílčích úseků státní správy nebo samosprávy týkající se národnostních menšin a cizinců, zpracovává koncepční materiály a návrhy politiky kraje ve vztahu k problematice integrace národnostních menšin a cizinců v Královéhradeckém kraji. Připravuje souborné zprávy o situaci národnostních menšin a o jejich potřebách na území kraje, zpracovává stanoviska k návrhům zákonů a právních předpisů týkajících se práv národnostních menšin, zejména v oblasti zaměstnanosti, dopravy, bydlení, péče o zdraví, školství, sociálního zabezpečení, sociálních služeb, společenského a kulturního života, spolupracuje s ostatními odbory krajského úřadu, s obecními úřady v kraji, s regionálními nevládními neziskovými organizacemi při řešení vztahů mezi majoritou a minoritami, při přípravě rozvojových dokumentů kraje a programů sociální prevence. Podílí se na realizaci Státního integračního programu v kraji a na naplňování Koncepce integrace cizinců a azylantů v ČR
Základní dokumenty k integrační politice ke stažení – Aktuální informace o migraci (mvcr.cz) .
Ve své práci se řídí mj. zákonem č. 325/1999 Sb. o azylu, zákonem č. 326/199 Sb. o pobytu cizinců na území ČR a předpisy souvisejícími, metodickým pokynem MV ČR a instrukcemi MV ČR a jejich novelizacemi, zveřejňovanými ve věstníku vlády ČR.
Kontaktní pracovník:
Krajský úřad Královéhradeckého kraje – kontaktní osoba:
Ing. Zdeňka Plocová, MBA
metodička sociální práce na obci a koordinátorka prevence
Odbor sociálních věcí, oddělení sociální práce, prevence a registrace sociálních služeb
telefon: 736 521 834; +420 495 817 380
e-mail: zplocova@khk.cz
Spolupracující instituce:
- Ministerstvo vnitra České republiky:
Úvodní strana – Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)
Informace pro cizince: Informace pro cizince – Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)
Druhy pobytu pro cizince ze třetích zemí – modrá karta, zelená karta atd., více zde.
Kontakty/dotazy: Dotazy – Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)
- Integrační centrum pro cizince Hradec Králové:
Odkaz web: http://cizincihradec.cz/o-nas/
Kontakt: Šafaříkova ul. 666/9 (budova YMCA - 3. patro), 500 02 Hradec Králové,
tel: +420 492 604 940, e-mail: poradna.cizinci@hk.caritas.cz
Facebook: https://www.facebook.com/cizincihradec
Integrační centrum pro cizince Hradec Králové, provozuje Diecézní katolická charita Hradec Králové
Hlavním cílem Integračních center je zajistit efektivitu a dostupnost integračních opatření po celém území ČR, garantovat praktickou realizaci cílů Koncepce integrace cizinců v ČR a podpořit rozvoj občanské společnosti na regionální a lokální úrovni.
Posláním je podpora integrace cizinců ze třetích zemí (tj. ze států mimo EU), osob s udělenou mezinárodní ochranou a osob s udělenou dočasnou ochranou na území Královéhradeckého kraje do většinové české společnosti.
Poskytované služby:
- Právní a sociální poradenství
- Kurzy češtiny pro cizince
- Kurzy sociokulturních dovedností
- Adaptačně integrační kurzy
- Multikulturní, vzdělávací a volnočasové aktivity
- Pomoc dobrovolníků
Adaptačně integrační kurzy
Povinnost pro nově příchozí cizince ze třetích zemí dlouhodobě či trvale pobývající v ČR
Kurzy jsou od 1.1.2021 povinné dle § 155a zákona č. 326/1999 Sb. pro nově příchozí cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem. Kurz v rozsahu 4 hodin je tlumočen.
Kurzy jsou realizovány v jednotlivých krajích Integračních centrech http://www.integracnicentra.cz/
Aktuální informace ke kurzům naleznete na https://www.mvcr.cz/clanek/adaptacne-integracni-kurzy.aspx
Odkazy na důležité aktuální kontakty a navazující organizace:
https://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-informace-pro-cizince.aspx
Mezinárodní ochrana – Aktuální informace o migraci (mvcr.cz)
https://prod.frs.gov.cz/docasna-ochrana/
https://www.pomahejukrajine.cz/
Integrace držitelů mezinárodní ochrany
Státní integrační program
Cílem státního integračního programu je usnadnit počátek procesu integrace osob s udělenou mezinárodní ochranou. V rámci programu jsou klientům poskytovány integrační služby přizpůsobené individuálním potřebám každého klienta. Integrační služby jsou zaměřeny zejména na pět klíčových oblastí, kterými jsou bydlení, zaměstnání, vzdělávání a dále sociální a zdravotní oblasti.
Soubory ke stažení
- Zásady - zajištění integrace osob s udělenou mezinárodní ochranou (doc, 137 kB, 20.7.2021)